Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Meğer Makinedeki Bardaklar Bu Yüzden Çiziliyormuş Bakın Neymiş

19.08.2021
7.074
Meğer Makinedeki Bardaklar Bu Yüzden Çiziliyormuş Bakın Neymiş

Bulaşık makinesi, sık yıkanma, deterjanlar, yüksek sıcaklık gibi etkenler bardakların çizilmesine ve matlaşmasına neden oluyor. Mat ve kirliymiş gibi bir görünüm oluşturmuş olduğu için çoğunlukla çözüm, bardakları yenilemek olarak görülüyor. Peki, bardakların çizilmesi önlenebilir mi? Çizilmiş bardaklar eski haline nasıl getirilir? Cevapları yazımızı sonuna kadar okuyarak öğrenebilirsiniz.

 

 

Bardakların çizilmesinin en büyük nedeni, ne tezattır ki bulaşıkların yıkanmasında en çok yardımcınız olan bulaşık makinesidir. Bulaşık makinesinde birkaç konuya dikkat ederek yeni oluşacak çizikleri önleyebilir, önerilerimizle de var olan çizikleri yok edebilirsiniz.

BULAŞIK MAKİNESİ BARDAKLARI NEDEN ÇİZER?
Bulaşık makinasının verimli bir biçimde çalışabilmesi için tuz ve parlatıcıya ihtiyacı vardır. Bu ikisinin eksik olduğu durumda makine düzgün çalışmamaya başlar ve çiziklerin oluşmasına neden olur. Hepsinin bir arada olduğu bulaşık makinesi tabletleri, makinenizin ihtiyaç duyduğu tuz ve parlatıcıyı sağlamaz. Bu sebeple göstergeleri takip ederek tuz ve parlatıcının eksik olmamasına dikkat etmelisiniz. Şebeke suyunun sertliği ve kireç oranı, çizikler oluşmasına neden olurken bu ikili suyu yumuşatarak çiziklerin oluşmasını engeller.

Bulaşık makinenizde kullanacağınız jel ve sıvı deterjanlar, parlatıcının olmadığı durumda parlatıcı gözüne ekleyebileceğiniz sirke, bulaşık makinasının içinin belirli aralıklarla temizlenmesi uygulayabileceğiniz yöntemlerden birkaçı.

 

Makineye bulaşıkların nasıl yerleştirildiği de çiziklerin oluşmaması için önemli. Eğer bulaşık makinenizi gereğinden çok dolduruyorsanız bu durum hem bulaşıkların düzgün bir biçimde temizlenmemesine hem de çiziklerin oluşmasına sebep olacaktır. Bulaşıkları makineye kirli bir biçimde koymak yerine bir kağıt peçeteyle kirini alabilir veya sudan geçirebilirsiniz. Kir kalıntıları bulunan bulaşıkları makineye yerleştirdikten hemen sonra yıkamadığınızda bu kalıntılar makinede beklediği süre içerisinde bulunduğu zemine kuruyup yapışacaktır. Sonrasında makinenin göndermiş olduğu tazyikli su, kalıntıların yüzeyden çıkarken çizikler oluşturmasına yol açar. Bu kalıntılar hemde makine içinde sağa sola hızlı bir biçimde çarpıp cam yüzeylerde çizikler oluşturur.

ELMA SİRKESİ
Çizilen bardaklarınız için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri elma sirkesi. Elma sirkesini bire bir oranda su ile karıştırarak çizilmiş bardaklarınızı bu karışımın içinde bir saat kadar bekletin. Ardından yumuşak bir bezle ovalayarak bardakları parlatın. Eğer sirke kokusundan rahatsız olursanız hassas bir deterjanla elde yıkayabilirsiniz.

Eğer az sayıda bardakta çizik söz konusuysa bu durumda sirke damlattığınız veya sirkeye batırdığınız bir bez ile çizik bardakları ovalayarak silmeniz yeterli. Ardından nazikçe yıkayıp kurutarak çiziklerin ve mat görünümün yok olduğunu göreceksiniz.

 

İNCİR YAPRAĞI
Evet, taze incir yaprağı kullanarak bardaklardaki çiziklerden kurtulabilirsiniz. Dalından kopardığınız taze incir yapraklarıyla çizilmiş cam bardaklarınızı ovmanız yeterli. Ardından elde veya makinede yıkayarak çiziklere elveda diyebilirsiniz.

Verdiğimiz önerilerle cam bardaklarınızdaki çiziklerinizden kurtulabilir, tekrar oluşmasını önlemek için bulaşık makinenizi bakımdan geçirip kullanma talimatlarına uygun biçimde kullanabilirsiniz.Meğer Makinedeki Bardaklar Bu Yüzden Çiziliyormuş Bakın Neymiş 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.