Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

80 Sene Düşünsem Aklıma Gelmezdi

19.08.2021
7.219
80 Sene Düşünsem Aklıma Gelmezdi

Evi temizlerken gözünüzden kaçırdığınız yerler zamanla parazitlerin yaşayacağı alanlar haline gelebilir, büyüyebilir ve bunlar sağlığımızı etkiler. Sizin için sık olarak yapılan, çabalarınızı zayıflatan temizlik hatalarını bir araya getirdik.

 

 

Temizlik sırasında yapmış olduğumuz ve tüm çabalarınızı bütünüyle baltalayabilecek belirli hataların bir listesini yaptık.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ
Kirli bir çamaşır makinesi tehlikelidir çünkü elbiselerinize bakteri ve küfün yayılmasına neden olur. Hem sağlıklı insanlar hem de alerji ve astım hastaları için zararlıdır.
Kir parçacıkları kazanın içerisinde ve deterjan ve yumuşatıcı bölmelerinin içerisinde kalabilir. Uzmanlar, çamaşır makinenizi 2 haftada bir temizlemenizi tavsiye ediyor. Çamaşır makinenizde çamaşır olmadan çamaşır suyu ya da sitrik asit ile mümkün olan en yüksek sıcaklıkta bir yıkama programı çalıştırın. Çamaşır makinasının bölmelerini aynı düzenlilikte yıkayınız ve döngüler arasında tamburu kurutmayı unutmayınız.

 

KLOZET FIRÇASI
Tuvalet fırçası, evinizdeki en kirli nesnelerden birisidir. Kutusuna koymadan kurutur ve düzenli ilaçlanma dezenfekte ederseniz, üstündeki bakteri sayısını büyük oranda azaltabilirsiniz. Sızdırmaz bir kap, fırçayı kullandığınızda banyonuzun her yerine yayılan bakteri büyümesi için kusursuz bir ortamdır. Fırçayı kurutmak için görseldeki gibi bir yöntem kullanabilirsiniz.

LAVABO GİDERİ
Lavaboyu temizlerken, sık sık gideri temizlemeyi unuturuz ve bunu fakat içerisinden kötü bir koku gelmeye başladığında yaparız. Kanalizasyonda yiyecek ve kir parçacıkları kalır, burda parazitler büyümeye başlar ve basınç altında gidere su döküldüğünde bunlar lavaboya geri döner. Drenajı düzgün bir biçimde temizlemek için bir çorba kaşığı karbonatı gidere koyun, üstüne biraz sirke dökün ve gece bekletin. Sabah gideri kaynar su ile ya da çok sıcak su ile yıkayın.

DİŞ FIRÇASI KUTUSU
Şaşırtıcı gerçek şu ki, diş fırçanız 100 milyondan fazla zararlı bakteriye ev sahipliği yapıyor. Ağzınızdaki parazitlerin beraberinde, diş fırçanız lavabodan ve tuvaletten gelen parazitler tarafından enfekte olabilir çünkü her sifonu çektiğinizde, parazitler tuvaletin etrafında 1,8 metreye kadar havaya salınır. Sistit, kalın bağırsak bozuklukları ve disbakteriyoz gibi hastalıklara yol açabilirler. Zararlı etkileri azaltmak için diş fırçanızı lavaboda değil, üzerindeki rafta saklayın. Diş fırçası kapağı kullanmak kötü bir fikirdir çünkü bakteri kapalı bir ortamda daha hızlı büyür. Diş fırçanızı kapalı bir bölmede saklama imkanınız var ise, yapın. Diş fırçası tutucunuzu düzenli ilaçlanma temizleyin. Diş fırçanızı dezenfekte etmenin en kolay yöntemlerinden biri, gargarada 30 saniye ya da 2 dakika kaynar suda bekletmektir.

BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIMI
Bulaşık makinesini çok sık yıkamanıza ihtiyaç yoktur çünkü esasında kendi kendini dezenfekte eder fakat hergün kurutmanız gerekir, aksi halde içerisinde küf oluşabilir. Bulaşık yıkamaya gelince, tabakları bulaşık makinesine nasıl koyduğunuz önemli. Uzmanlar, karbonhidrat kaplı (patates, pilav, makarna) tabakların bulaşık makinasının ortasına bir daire biçiminde yerleştirilmesini tavsiye ediyor. Protein kaplı (et, peynir, yumurta) yemekler ise bulaşık makinasının kenarlarına yerleştirilmelidir. Bu şekilde bulaşıklar çok daha iyi yıkanacak.

 

DUŞ PERDESİ VE DUŞ BAŞLIĞI
Duş perdesini nadiren temizliyoruz çünkü duş alırken temizlendiğini düşünüyoruz. Fakat bu doğru değil. Siyah küfün daha sık büyüdüğü küvet ile duvar arasındaki perde ve boşluktur. Polietilen perdeleri vinil ya da kumaş perdelerle değiştirmek ve ayda bir çamaşır makinesinde yıkamak çok daha iyidir. Diğer yöntem, onları bir tuz çözeltisine ya da sitrik aside batırmaktır. Bundan sonra perdeleri kurulayın. Küvet ile duvar arasındaki boşluğu karbonatla ovalayın ve ardından siyah küften kurtulmak için üstüne sirke püskürtün.

Her gün duş almamıza rağmen, gece kimse duşu kullanmadığı zamanlarda duş başlığının içerisinde bakteri üreyebilir. Netice olarak sinüs enfeksiyonlarına, bademcik iltihabına ve otite sebep olan siyah küf ve stafilokok parazitleri için bir yuva haline gelebilir. Bu sebeple duş almadan evvel suyun en az bir dakika akmasına izin vermelisiniz. Duş başlığını her 1-2 haftada bir soda ya da sirke çözeltisine batırmayı deneyin.

80 Sene Düşünsem Aklıma Gelmezdi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.