Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Karbonatı yağla karıştırın! İnanılmaz etkisi var!

18.08.2021
2.165
Karbonatı yağla karıştırın! İnanılmaz etkisi var!

‘Sodium bicarbonate’ olarak da bilinen karbonat daha çok hamur işlerinde ve mutfaklarda kullanılır. Karbonatın insan sağlığına olan yararları hakkında çok az şey bilinir ama yazıyı okuduğunuzda karbonat hakkında öğreneceğiniz yeni şeylerin sizi çok şaşırtacağından eminiz.

 

Karbonatın Sağlığa Yararları
Karbonat daha çok mutfaklarda hamur işlerinde kullanılıyor ama çok az bilinen bir özelliği de kozmetik ürünlerde, saç ve cilt sağlığı için kullanılmaktadır olmasıdır. Bu özelliğinin dışında karbonatın bazı hastalıklara iyi geldiği uzmanlar tarafından söylenir. Ancak karbonatın en önemli olan özelliği, cilt, diş ve saç bakımında fazla kullanılmaktadır olmasıdır.

Karbonatın güzelliğe yararları..
Akneyle savaşma: Karbonat, akne problemlerinde etkin olarak kullanmak mümkündür. Macun şekline getirdiğiniz karbonatı akne olan bölgeye sürebilirsiniz.
Dişleri beyazlatma: Peroksitle birleştiğinde dişleri beyazlatır. Ancak devamlı kullanmak da diş minesi zarar verebileceğinden haftada bir kez kullanmak mümkündür.

Nefes tazeleyici: Bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat ekleyin ve ağzınızı bununla çalkalayın. Sonra ağzınızı yıkayın ve nefesiniz tazelenmiş olacaktır.

Cilt yumuşatıcı: Suyla yaptığınız aynı karışımı vücudunuzda kuru olan yerlere (söz gelimi; eller) sürebilirsiniz. Daha sonra ellerinizi ılık su ile durulayın ve farkı hissedeceksiniz.

 

Saç arındırıcı: Kullandığımız pek çok şampuan istenmedik kimyasallar içerir. Tüm bunlardan kurtulmak içinse karbonatla saçınıza masaj yapabilirsiniz. Ancak sık kullanmaktan kaçının çünkü karbonatın pH seviyesi yüksektir. Ayda bir kez kullanmak gözle görülür etki yaratır.

Fırçalı temizleme: Bulaşıklardaki yağı temizlemek için kullanılacak olan karbonatı makyaj malzemelerinizde fırçalarınızda da kullanabilirsiniz. Bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat karışımının içerisinde beklettiğiniz malzemelerinizi durulayın ve kurumaya bırakın.

Tırnak temizleme: Macun biçimindeki karbonatı el ve ayak tırnaklarıza sürüp masaj yapın. Sonra durulayın. Karbonat, hem burada bulunan derileri yumuşatır hem de tüm kokuları gidermeye yardımcı olur.

Ter önleyici: Tercih ettiğiniz bir yağı birkaç damla biçiminde 4 yemek kaşığı karbonatın içerisine dökün ve karıştırın. Bu karışımı koltuk altlarınıza sürün. Deodorant etkisi birkaç saat boyunca devam edecektir.

Peeling: Ünlü oyuncu Emma Stone gibi siz de karbonatı hergün yüz yıkama rutininize dahil edebilirsiniz. Yüz yıkama jelinizle karıştırıp yıkayın. Hafif soyucu özelliği ile ölü derilerden arındıracaktır.

Vücut yumuşatıcı: Bir dahaki banyonuza küçük bir bardak karbonat ekleyin. Bu karbonat, asitleri nötralize edip cildinizdeki yağ oranını dengeler.

Karbonatı yağla karıştırın! İnanılmaz etkisi var! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.