Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tırnakta Beyaz Leke Neden Olur? Nasıl Geçer?

17.08.2021
838
Tırnakta Beyaz Leke Neden Olur? Nasıl Geçer?

Tırnaktaki beyaz lekeler esasında sağlık açısından bize bir şeyler belirtmektedir. Genel olarak kalsiyum eksikliği kan düşüklüğü gibi nedenlerden dolayı tırnaklarda bazı ufak kusurlar meydana gelmektedir. Herkeste farklı tipte gözükebilecek bu lekelerin sebeplerine göz atacağız.

 

 

Bu lekeler ufak noktalar, daireler, geniş şekilde tırnak üstünde yer alabilir. Genellikle zararsız olarak bilinir fakat bazı vitamin ya da mineral eksikliğinden dolayı bu lekeler ortaya çıkmaktadır.

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Sebepleri
1: Protein Düşüklüğü

Genel olarak tırnakla et arasında ufak bir boşluğun oluşması ile meydana çıkan beyaz lekedir. Elinizle bastırdığınızda yok oluyorsa protein eksikliğinden şüphelenilir. Bu durumda proteince yüksek gıdalar, et, süt, yumurta tüketimini arttırmanızı öneriyoruz.

2: Mineral Eksikliği

Genel olarak kalsiyum eksikliği tırnaklarda bu lekelere sebep olabilir. Süt, peynir, yeşil sebzeleri daha çok tüketmeniz gerektiği manasına gelmektedir.

3:Karaciğer Sorunları

Bire bir bağlantı olmasa da karaciğerde yağlanma, karaciğer problemleri de bu etkiye sebep olabilir. Toksinlerin yeterince parçalanmaması bu lekelere sebebiyet verebilir. Öte yandan kan hücrelerinin yeterince üretilmemesi de bu belirtiye sebep olabilir.

4: Sindirim Sorunları

Beslenme yetersizliği ve sindirim problemlerinin da olumsuz etkileri olarak bu lekelere ortaya çıkabilir. Sağlıklı beslenme ile beraber sağlıklı bir sindirim sistemi önemlidir. Bazı vitaminlerin sindirim sistemi sayesinde vücuda karışır. Örnek olarak K vitamini bağırsaktan emilim yapılır. Eğer düzgün çalışmıyorsa bazı vitamin eksiklikleri meydana gelebilir.

Beyaz Lekeler İçin Ne Yapılmalıdır?
Protein bol et, balık, tavuk eti, bakgagilleri bol bol tüketmeliyiz.
Bolca su içmeliyiz.
Aşırı tuzlu, şekerli gıdalardan uzak durmalı.
Selenyum, çinko mineralleri için balık,ceviz, ve diğer çerezleri tüketmeliyiz.
Tırnak bakımında sert darbelere özen gösterilmelidir..

Tırnakta Beyaz Leke Neden Olur? Nasıl Geçer? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.