Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bilinen En Güçlü Doğal Antibiyotik “Altın Bal” Tarifi

17.08.2021
402
Bilinen En Güçlü Doğal Antibiyotik “Altın Bal” Tarifi

Anti-enflamatuar ilaçlar, bağışıklık sistemimizden kaynaklanan vücuttaki aşırı iltihabı ortadan kaldırmak için kullanılır.

Reçeteli ya da reçetesiz olarak satılan anti-enflamatuar ilaçlar devamlı kullanılmaları halinde vücudunuza zararları olabilir, çünkü bazı anti-enflamatuar bileşenleri uzun zaman alındığında olumsuz etkilere neden olur. Ayrıca, ilaç şirketlerinin ilaçlarını daima daha kuvvetli hale getirmeleri için devamlı bir gayretleri vardır, bu da yan etkilerinin daimakinden daha uzun sürdüğü manasına gelir.

Bununla beraber, yalnızca sanayileşmiş anti-enflamatuarlara bağımlı olmaya ihtiyaç yoktur. Bazı bitkiler içinde Anti-enflamatuar etkilere sahip bileşenler bulunur ve bu bitkiler tüketildiklerinde doğal oldukları için olumsuz yan etkiler göstermezler.

Bu doğal anti-enflamatuarlar, ister solunum yolu ister idrar yolu enfeksiyonları olsun, yaygın enfeksiyonlara karşı kullanmak mümkündürler. Organik bal ve zerdeçal karışımı temelde bu işlevi gören mucizevi bir bileşendir.

Bal ve zerdeçal karışımı, vücudumuzun immünolojik yanıtlarının artmasını destekleyen anti-enflamatuar özelliklerinde alışılmış bir reçetedir.

 

Bu doğal antienflamatuar ile beraber gelen tüm yararları elde etmek için, bileşenlerin yüksek kaliteli olması gerekir, bu sebeple organik içeriklerin kullanılması daha iyidir.

İşte bu doğal karışımın bu kadar etkili olmasının nedenleri:

Balın Yararları Neler?
Bal, antioksidanlar ve temel vitaminler bakımından zengindir.
Rejeneratif özellikleri sebebiyle, arı balı serbest radikallerin hücrelerin olumsuz etkilerine karşı savaşır, dokuyu güçlendirir ve antikor sayısını arttırır.
Ayrıca, anti-enflamatuar etkisiyle hava yollarındaki mukusun azaltılmasına yardımcı olduğu için yaygın olarak bilinir.
Zerdeçalın Yararları Neler?
Zerdeçal, çeşitli yemeklerin tadını lezzetlendiren ve görünümünü iyileştiren turuncu rengi sebebiyle çok ünlü bir baharattır.

Karakteristik rengi, kuvvetli bir anti-enflamatuar ve doğal ağrı kesici olan kurkumin’den gelir.

Kurkumin şunları yapabilir:

Dokumuzdaki iltihabı dengeler,
Zararlı patojenleri yok eder,
Enfeksiyonlara sebep olan ajanlara karşı koruyucu bir bariyer oluşturur.
Biz buna esas olarak bal ve zerdeçaldan yapılan “altın bal” diyoruz. Kalıcı bir etki sağlamak ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için pek çok insan diyetlerine altın bal eklerler. Bununla beraber altın bal enfeksiyonları tedavi etmek için düzenli olarak doğal bir anti-enflamatuar olarak da kullanmak mümkündür.

İşte “Altın Bal” Karışımı Tarifi
İçindekiler:

100 gram organik bal (4 yemek kaşığı)
15 gram zerdeçal tozu (1 yemek kaşığı)
1 kapaklı cam kavanoz
1 tahta kaşık
“Altın Bal” Karışımının Nasıl Hazırlanır?
Organik balı zerdeçal tozu ile cam kavanozda homojen bir hale gelene kadar iyice karıştırın. Bileşenlerin konsantrasyonunu artırmak ve altın balınızın etkili olduğundan emin olmak için 1 gece ağzı kapalı olarak bekletin.

“Altın Bal” Karışımı Nasıl Tüketilmeli?
Her gün, tercihen sabahları kahvaltıdan önce bir kaşık altın bal tüketebilirsiniz. Altın balı direk olarak tüketebileceğiniz gibi yarım bardak ılık suda seyrelterek de içebilirsiniz. Enfeksiyonunuz var ise, günde 3 defaya kadar tüketmeniz önerilir.

Zerdeçalın doğal bir anti-enflamatuar olarak nasıl kullanılacağını öğrendiğinize göre, yaşam kalitenizi ve ailenizin sağlığını iyileştirmek için bu bileşenden muhakkak yararlanın.

Not: Safra kesesi taşı ya da karaciğer problemleriniz var ise bu doğal anti-enflamatuarı tüketmeyin.

Bilinen En Güçlü Doğal Antibiyotik “Altın Bal” Tarifi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.