Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

1 Kase Yoğurt Kimyon Karışımının Faydaları Nelerdir?

17.08.2021
701
1 Kase Yoğurt Kimyon Karışımının Faydaları Nelerdir?

Geçmişte günümüzdeki gibi tıp ilerlememişti fakat o vakitler doğal ilaçlar bulunmaktaydı. Bu yazımızda bu doğal ilaçlardan bir tanesi olan yoğurt ve kimyon karışımına değineceğiz. Eski vakitlerda kimyon pek çok değişik alanda kullanılmaktaydı.Özellikle mide ve gaz problemleri için önerilen baharatlar arasındaydı. Kimyonun en belirgin özelliği yüksek oranda A vitamini, demir, potasyum ve kalsiyum içermesidir. Öte yandan değişik bir aroması ile de yemeklere lezzet katmaktadır. İçeriğindeki diyet lifi ile de sindirime olumlu etkileri vardır. Yoğurt ile beraber tüketildiği zaman da daha etkili özellikleri kazanmış olur. Şimdi bunlara göz atalım:

 

1:Antioksidan Etki Yapar

Yoğurt antioksidan içeriği açısından biraz düşük gıdalar arasındadır. Yoğurda kimyon eklersek flavonoidler ve antioksidanlar sayesinde yoğurt 2 kat daha yararlı bir gıda haline gelir. Bu etki hemde vücut yaşlanmasını önler, serbest radikaller vücuttan uzaklaştırarak kanser riskini düşürür. Bunun sayesinde yoğurda ekstra bir özellik katmış olursunuz.

2: B Vitamini ve Demir

Yoğurt demir ve B6 vitamini açısından yetersiz gıdadır. Yoğurda kimyon eklersek demir ilk sırada olmak üzere B6 vitamini açısından da zenginleştirmiş olursunuz. Bunun sayesinde yoğurt yerken ekstra olarak demir ve B6 vitaminini de almış olacaksınız. B vitamini sinir sistemini korumaya yardımcı olur. Demir minerali de kansızlık hastalığını önlemeye yardımcı olur. Kan içerisinde besin ve oksijenin taşınmasını hızlandırır. Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için yardımcı olur.

3: Cilt Sağlığını Korur ve Cildi Güzelleştirir

 

Yoğurtta bulunan A vitamin ve E vitamini kimyon ile birleştirildiğinde daha etkili hale gelmektedir. Kimyonda bulunan besin maddeleri ile diğer minerallerin emilimi kolaylaşır. Bunun sayesinde vücuda alınan ekstra A ve E vitamini sayesinde cilt sağlığınıza olumlu etkileri olacaktır.

4: Şeker ve Tansiyon Sorunlarını Önler

 

Yoğurt genel itibari ile şeker ve tansiyon hastalarının özel durumlar hariç hepsine tavsiye edilir. Tansiyon hastalarının en büyük sorunu potasyum eksikliğinden dolayı kan basıncının dengesizleşmesidir. Yoğurtta potasyum bir miktar vardır. Yoğurda kimyon ekleyerek potasyum içeriğini 2 katına kadar çıkarabilirsiniz. Bunun sayesinde kan basıncını dengeye sokmada daha etkili olur.

İlgilini çekebilir Kandaki Trombosit Miktarı Nasıl Artar ? Trombosit Arttıran 7 Yiyecek
Şeker hastaları için de kimyon insülin dengesini sağlamaya yardımcı olur. Şeker içermemesi ve diyet lifi sayesinde de kan şekerini ani yükselmesini engeller. Dengelenmesine yardımcı olur. Bu özellikleri ile şeker hastaları için bulunmaz bir nimettir.

5: Zayıflama Üzerindeki Etkileri

Canan Karatay’da kimyonu bol bol tüketmemizi tavsiye etmektedir. Kimyonun metabolizmayı hızlandıran etkisi vardır. Bunu kan akışını dengeye sokarak hızlandırır ve bunun sayesinde doğal olarak metabolizma da hızlanmış olur. Bu etkisi ise özellikle kadınların çok hoşuna gidecek ve fazlalık yağlarını yakmak için en uygun gıdalardan biri olacaktır. Üstelik 1 kase yoğurt ve 1 kaşık kimyon karışımı ortalama 100 kalori dolayında olacaktır. Eğer yoğurdu yağsız seçerseniz bu oran daha da düşer. Bu etkileri ile kilogram vermek isteyenler için kaçırılmaması gerekli olan bir karışımdır.

Özet olarak pek çok kişinin rahatlıkla tüketebileceği bu iki gıdayı karıştırıp tüketmek yararlı özellikleri kat kat arttırmaktadır. Yoğurdu ev yapımı olması çok daha iyi olacaktır. İmkanınız var ise evinizde kendiniz yapın besin değeri daha çok yükselecektir.Herkesin tüketmesi gerekli olan bir karışımdır. Bu yüzden sizlerde bu nimetten faydalanmalısınız. Tadı hoşuma gitmiyor diyenlere şu soruyu sormak istiyoruz. Sizce buna değmez mi?

1 Kase Yoğurt Kimyon Karışımının Faydaları Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.