Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Muşmula Döngel Beşbıyık Faydaları Nelerdir?

16.08.2021
1.113
Saracoglu Muşmula Döngel Beşbıyık Faydaları Nelerdir?

Merhaba sevgili okurlarımız. Adını bir çok farklı yerde farklı farklı söylenen muşmula, döngel, beşbıyık meyvesinin faydalarına sizler için yer vereceğiz.

 

Ülkemizde genel itibari ile Karadeniz bölgesinde yetişen bu meyve ayrı bir tat ve aromaya sahiptir. Öte yandan senenin çok kısa bir zamanında bu meyve yetişmektedir. Bu yüzden bu kısa sürece meyvenin faydalarından istifade etmeliyiz. Şimdi muşmulanın besin değeri ne göz atalım:

Potasyum:267 mg
Karbonhidrat: 12 mg
A Vitamini: 1500 Ug
Kalsiyum 17 mg
B6 vitamini: 0.2 mg
Magnezyum: 15 mg
Demir: 0.4 mg

Besin değeri olarak en dikkat çekici özellik karbonhidrat içeriğinin düşük olmasıdır. Bu değerin hemen hemen yarısı diyet lifinden geldiği için şeker oranı son derece azdır. Buna istinaden kalorisi en düşük meyvelerin başında bulunmaktadır. Şimdi bu niteliklere göre faydalarına göz atalım:

1: Sindirimi Kolaylaştırır

Yüksek diyet lifi içeriğinden dolayı sindirimi düzenleme ve hızlandırma etkisi vardır. Diyet lifi ile bağırsak problemlerinin çözülmesine yardımcı olur. Kolon kanseri riskini en aza indirir. Öte yandan erkenden doymanıza yardımcı olur. Bunun sayesinde zayıflamanıza da yardımcı olmaktadır.

2: Cildi Güzelleştirir

İçeriğindeki yüksek A vitamini ile cildi güzelleştirmeye yardımcı olur. Cilt tonunun homojen olarak dağılmasını yardımcı olur. Cildi rengini güzelleştirir ve parlaklaştırır. Akne ve sivilce oluşumunu doğal olarak engeller.

3: Göz Hastalıklarından Korur

Yine yüksek A vitamini ile göz sağlığı bakımından bir hayli önemli etkileri vardır. Göz hastalıklarının oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Gözlerin daha net ve sağlıklı olmasında etkilidir.

4: Kan Basıncını Dengeler

Yüksek potasyum içeriği ile kan basıncını dengeleyerek tansiyon problemlerini önler. Kas ve sinir sistemi problemlerinin oluşumunu engeller.

5: Kemik ve Eklemleri Güçlendirir

Kalsiyum içeriği ile kas kemik ve eklemlerinin daha kuvvetli olmasına yardımcı olur.

6: Antioksidan Özelliği

Özellikle olgunlaşmamış yani çiğ döngelin antioksidan içeriği daha yüksektir. Bunun sayesinde vücuttan serbest radikallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Kanser ve tümör hücrelerinin oluşumunu engeller.

Bütün bu niteliklere göre kış aylarında belli zamanlarda çıkan bu meyveyi rahatlıkla tüketebilirsiniz. Düşük kalorisi ile de kilogram sorunu olan ya da diyet yapanların da rahatça tüketebileceği bir meyvedir.

Saracoglu Muşmula Döngel Beşbıyık Faydaları Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.