Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Evinize Baharı Getiren Mis Gibi Ev Yapımı Oda Kokusu

15.08.2021
2.086
Evinize Baharı Getiren Mis Gibi Ev Yapımı Oda Kokusu

Boşuna oda spreylerine para verip lavanta, çilek kokacak diye ciğerlerinizi zehirlemeyin.
Evin kokusunu güzelleştirmek için sıktığımız kimyasal kokular evimizin içerisindeki havanın daha çok kirlenmesine neden olur. Piyasadan satın almış olduğumuz kokularla evimizin güzel koktuğunu zannederiz.

 

Aslında o koku bizim burun kanallarımıza yapışan aldatmalı meyve yağlarının kokusudur. Biz bu kokuyla evimize kimyasal zehir püskürttüğümüzün farkında olmayız.

Oysa doğal yollarla evimizin güzel kokmasını sağlayabiliriz. Doğal yollarla oda kokusu hazırlamanın iki yolu vardır. Üstelik hazırlayacağınız bu kokularla sağlığınız da tehdit altında olmayacaktır.

Pratik Doğal Oda Kokusu Hazırlama

Bir fıs şişesine 500 ml suyu koyun. İçerisine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ( Karbonat; suyun içerindeki kireçleri aşağı indirerek kokunun daha fazla kalmasını sağlar. )

Üzerine 1 tatlı kaşığı limonu sıkın ve en son olarak isteğe bağlı seçmiş olduğunuz portakal ya da lavanta yağını damlatın. Evinizin mis gibi kokmasını sağlayacak olan doğal kokunuza hazır

Bahar kokulu Potpuri
Yarım Fincan nane yaprağı yarım fincan biberiye yaprağı, 1 tatlı kaşığı kekik yaprağı, 1 tatlı kaşığı karanfil, 1 tatlı kaşığı limon kabuğu, 1 çay kaşığı portakal kabuğunu cam bir kavanoza koyun ve bir kaşık yardımı ile iyice karışana kadar karıştırın. Kavanozun kapağını kapatın ve hava akımının olmadığı, direkt güneş ışığının gelmediği ve aşırı sıcak olmayan bir yerde saklayın.

Evinize Baharı Getiren Mis Gibi Ev Yapımı Oda Kokusu 1

Kavanozu 1-1 buçuk ayda günde bir kez hafifçe çalkalayın.

Doğal Oda Kokusu Hazırlama Pratik Bilgiler
Elektrik süpürgenizin filtresinin dışına birkaç damla doğal esans yağı damlatın. Evinizi süpürdüğünüzde hoş kokuların yayılmasını sağlayacaktır.

Eğer evde şömine var ise odunları yakmadan önce üzerlerine birkaç damla doğal aromatik esans yağı damlatın.

Odanız kötü mü kokuyor? İşte çaresi!
Bir kaseye sirke koyun ve odada bekletin. Birkaç gün sonra odada sigara dahil hiçbir koku kalmayacaktır. Boşuna oda spreylerine para verip lavanta, çilek kokacak diye ciğerlerinizi zehirlemeyin.

Evdeki boya kokusunu gidermek için büyük soğanı ikiye bölün. Soğanları su dolu kabın içerisine koyun ve kokulu odaya bırakın. Kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

Evinizin güzel kokması için bir kap suya bir avuç karanfil ya da tarçın çubukları atın ve ocakta yarım saat yavaş yavaş kaynatın. Eviniz çok güzel ve doğal kokacaktır.

Baharın mis kokusu tüm evinizi sarsın; ruhunuzu mutlulukla okşasın diye sizin için şahane kokular hazırladık. Hepsi ev yapımı, hepsi doğal, hepsi elinizde bulunan malzemelerle. Ve yapmak da sizin elinizde.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin yararlanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.