Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

AŞILAMADA GERİ ADIM ATTI

AŞILAMADA GERİ ADIM ATTI

Koronavirüs aşısının bulunmasından itibaren son hız devam etmekte olan aşılama çalışmasında mühim gelişme. Aşılamada geri adım atıldı. O aşıyı vurunanlar amacı ile kötü haber.

 

Dünya çapında 4 milyar 540 milyon dozdan çok Kovid-19 aşısı yapıldı. Bilim adamları aşılama işlerinin bu süratte devam etmesinin Amerika’den flaş bir ismim geldi. Amerika Besin ve İlaç Dairesi (FDA), covid-19 aşıları ile ilgili ezber bozan bir ismim attı. Kurum daha evvelce yapmış olduğu açıklamalar ile çelişecek bir karar almaya hazırlanıyor. .

FDA daha evvelce çift aşı olan şahıslar amacı ile üçüncü bir hatırlatma dozuna lüzum olmadığını açıklamıştı. Haberde FDA’nın bu izni kimler amacı ile vereceği bilgisine de yer verildi. ‘En talihsiz grup’ olarak nitelendirilen bağışıklık sistemi zayıf olan Amerikalıların bu karar kapsamında yarından itibaren 3. Doz Pfizer veya Moderna aşısı olabilecekleri belirtildi.

NEDEN KARARINI DEĞİŞTİRDİ?

 

Daha evvelce FDA ve bir çok sıhhat uzmanı, çift doz ile aşılanmış Amerikalıların destekleyici bir doza lüzumsinim duyduğunu gösteren hiçbir ispat olmadığını söylemişti. Ancak son zamanlarda oluşturulabilen incelemeler FDA’nın geri ismim atmasına namacı ile oldu. Zira giderek daha çok inceleme, zayıf bağışıklık sistemi olan fertlerin iki dozdan sonra bile düşük veya saptanamayan antikor seviyelerine sahip bulunduğunu gözler önüne serdi.

 

Mayıs ayında oluşturulabilen bir inceleme ile bütün kanser hastalarının aşılandıktan sonra sıhhatli şahıslara kıyasla daha az antikor ilerlettiğini ve yüzde 10’unun hemen hemen hiç antikor geliştirmediğini saptadı. Haziran ayında oluşturulabilen diğer bir çalışmada ise, 30 organ nakli alıcısı mercek altında alındı ve iki doz Pfizer-BioNTech veya Moderna aşılarından sonra 24’ün negatif antikor seviyeleri ilerlettiği belirlendi. Bulgular kaygı verici.

Zira bağışıklığı düşük insanlar esasen virüsten hastaneye yatış veya ölüm riski altındalar. Son çalışmalar bu fertlerin ‘uzun kovid’ geçirme risklerinin de daha çok bulunduğunu meydana koyuyor. Uzun Covid yaşamış yani covid-19e yakalandıktan sonra uzun vakit sağlığına kavuşamayan hastalarla alakalı incelemeler yürüten bilim adamları, bugüne kadarki en ayrıntılı incelemenin sonuçlarını açıkladı. İngiliz Metro gazetesinde yayınlanan habere göre, söz hususu çalışmayla ‘uzun Kovid’in namacı ile meydana geldiği netlik kazandı.

İlgilini çekebilir Antrenman Performansını artıran besinler

İngiltere’de oluşturulabilen incelemeye göre, ‘uzun Kovid’ ile tekrar aktif duruma gelen EBV (global nüfusun aşağı yukarı yüzde 90’ını enfekte ettiği fikir edinilen bir virüs) arasında güçlü bir temas buldu. Virüsleri tekrar etkinleştirebileceğine inanıyor. Bu da birtakım insanların namacı ile covid-19ü 18 ay vakitsince atlatamadığını sorusuna yanıt veriyor. Başka bir söyleyişle ‘uzun Kovid’in nedeni bedende tekrar aktive olan virüsler. Araştırmanın baş yazar Jeffrey Gold, ‘Test ettiğimiz uzun vakitli Covid hastalarının üçte ikisinin EBV reaktivasyonu amacı ile pozitif bulunduğunu bulduk.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Yalnızca İngiltere’de bu durumdan muzdarip 1 milyona yakın şahıs bulunduğu düşünülüyor. Peki ‘uzun Kovid’in bulguları neler? İşte en çok görülen semptomlar University College London’da vazife alan bilim adamları 200’den çok semptom belirleme etmeyi başardı.

Lancet’s E Clinical Medicine’de yayımlanan incelemeye göre, ‘Uzun Kovid’ ile ilgili cilt soyulması ve sindirim sorunlarından kas spazmlarına, işitme kayıbı ve kulak çınlamasına kadar toplam 203 değişik semptom belirlendi. 56 ülkeden aşağı yukarı 4 bin bireyin mercek altına alınması ile oluşturulabilen çalışma kapsamında yorgunluk ve beyin bulanıklığı ise en vakitgelen semptomlar olarak tanımladı.

University College London’da nörobilimci olan ve aynı vakitte çalışmanın kıdemli yazarı olan Dr. Athena Akrami, uzun vakitli Kovid amacı ile solunum ve kardiyovasküler sorunlardan daha geniş bir semptom yelpazesini değerlendirmek amacı ile ‘tıbbi kılavuzları genişletmeye Kurallara göre bu kliniklerin hekim gözetiminde olması ve hastalarda Yeni tip corona virüs tedavileri amacı ile hastaneye yatmış olma şartı aramaması lüzumiyordu.

Ne var ki BBC’nin Panorama inceleme uygulaması açılan birtakım kliniklerde hekim bulunmadığını ve dördünün de sadece Covid nedeniyle hastaneye yatmış hastaları aldığını belirleme etti. ‘ Geçtiğimiz zamanlarda BBC’nin İskoçya muhabiri Lucy Adams başından geçenleri kamuoyu ile paylaşmıştı. Olmaması bulunduğunun altını çizmişti

AŞILAMADA GERİ ADIM ATTI 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.