Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Doğal Yollarla Bağırsak Temizliği

Doğal Yollarla Bağırsak Temizliği

BAĞIRSAKLARIMIZIN SAĞLIKLI OLMASI ve BAĞIRSAK TEMİZLİĞİ GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ HUSUSLARDIR.
Bağırsak Temizleme sağlığımız için yapılması gerekli olan önemli uygulamalardan biridir. Niye mi, birincisi zamanla bağırsaklar çeperlerimiz zararlı bakteri, mantar ve bu organizmaların atıklarıyla bir tabaka halini alır.

 

Eğer kolonlarda atık maddeler zamanla birikir ve kolon temizliği yapılmazsa ciddi sağlık problemlerine yol açabilir, bu problemler kabızlık, şişkinlik, bağırsak gazı, hazımsızlık, göbekte aşırı şişkinlik ve gerginlik hissi, sinirlilik, alerjik hastalıklara yatkınlık ve daha bir çok sağlık sorununun oluşmasında etkilidir.

1- Öncelikle günde 8 bardak yani ortalama 1,5 litreden az su içmeyeye çalışmaktayız. Yalnızca su içerek bile bağırsaklarınızı temizleyebilirsiniz ama eğer bir tıkanıklık var ise aşağıda belirtilen yöntemler işinize yarayacaktır.

2- Sabahları aç karnına iki adet kayısı kurusu yiyoruz. Ardından yine kahvaltıdan önce bir bardak suya bir kaç damla limon ya da sirke damlatarak sıcağa yakın ılıklıkta içiyoruz.

3- Akşamları 1-2 tane Keçiboynuzu yedikten sonra 1-2 bardak ılık su içiyoruz. Keçiboynuzunda bulunan lifler bağırsaklarınızı temizleyecek ve kabızlık sorununuzu kökünden çözecektir. Ayrıca günde bir bardaktan fazla olmamak kaydıyla rezene çayı içebiliriz.

4- Gece yatmadan önce 1 bardak ılık limon-bal karışımını içip yatıyoruz. Bu kürü aralıksız tam 10 gün uyguluyoruz. Bu süreçte günde 8 saatten az uyumamaya gayret ediyoruz.

 

5- Rezene çayı’da bağırsak hareketliliği için etkili çaylardan biridir ve aşırıya kaçmadan günde bir kahve fincanı içilmesi halinde kolon temizliği için yardım edecektir.

6- Etkili bir kolon temizleme için günde 20 dakika çok hafif tempoda yürüyüş ya da ev içerisinde çok hafif karın egzersizleri yapıyoruz. ( Yere uzanıp bacaklarımızı karnımıza doğru çok hafif hareketlerle ve ağır çekimde 10 dakika çekiyoruz ). Bu hareketler sayesinde kolon hareketleri hızlanacak ve tıkanan borularda ki parçacıklar hareket haline geçecektir.

PERHİZ YA DA ORUÇ: Haftada bir veya iki kez perhiz yapın. Bu sırada vücut sindirilmemiş olan yağları sindirir ve genel bir rahatlama sağlar. Perhizden sonra soğan, sarımsak, yoğurt, kefir gibi gıdaları yiyerek kolon temizliğine destek olabilirsiniz.

BAL + ELMA SİRKESİ KARIŞIMI
Bu bağırsak temizleyen içeceği yapmak çok kolay. Yukarıda bahsettiğimiz pastörize edilmemiş elma sirkesi ile organik bal gerekli.

Bir bardak dolusu hafif sıcak suyun içine,

– 2 Yemek kaşığı elma sirkesi
– 2 Yemek kaşığı organik bal ekleyin

Bu karışımı bal bütünüyle eriyene kadar karıştırın ve günün başında veya herhangi bir zaman aralığında içebilirsiniz.

Doğal Yollarla Bağırsak Temizliği 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.