Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yumurta İçindeki Küçük Beyaz Parça Kalaza Nedir?

Yumurta İçindeki Küçük Beyaz Parça Kalaza Nedir?

Yumurtayı sağlık açısından çok yararlı ve besin değeri çok yüksek gıdalar arasındadır. Her gün en az 3 yumurta tüketmenizi öneriyoruz. Bu bilgi ile beraber son dönemde gelen sorular üzerine yumurtayı kırdıktan sonra içerisinde yer alan beyaz madde iplik, pamuk benzeri madde nedir? Ne İşe yarar bu konuya değineceğiz.

 

Bilinenin tam tersine geçmiş senelerde bu beyaz maddenin minik civcivin ilk parçası olduğu söylenmekteydi. Tabi bu durumda bizlerde bu yerken iğrenebilirdik ya da yumurtadan soğuyabilirdik. Aslında gerçek oldukça farklı. Bu maddenin civciv yavrusu ile bir alakası yoktur.

Bu maddenin ismi kalazadır. Kalaza yumurtanın sarısı ile beyazını ya da 2 parçayı birbirine bağlayan bir iplik olarak görev almaktadır. Daha doğrusu yumurtanın sarı kısmı ile beyaz kısmının karışmasının engellenmesi için görev alıyor. Öte yandan sarı kısmının dağılmaması için görev almaktadır.

Yumurtada Beyaz Madde Kalaza Olması Ne Anlama Gelir?
Aslında yumurta içerisinde kalaza bulunması iyi anlama gelir. Eğer kalaza mevcut ise yumurta taze demektir. Belli süre geçtikten sonra kalaza maddesi yumurtanın beyaz ile ya da sarısı ile karışır. Bu yüzden yumurta ne kadar taze ise kalaza da o kadar belirgin olur.

Netice olarak kalaza var ise yumurtadan iğrenmenizi gerek yok. Tam tam tersine daha yararlıdır. Kalaza yumurtanın beyaz kısmının biraz daha yoğun halidir. Belli süre sonra yumurta içerisinde kaybolmaktadır.

Yumurta İçindeki Küçük Beyaz Parça Kalaza Nedir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.