Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Salçanın Küflenmesi Nasıl Önlenir?

13.08.2021
7.884
Salçanın Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Merhaba sevgili okurlarım. Türk olarak mutfaklarımızda eksik etmediğimiz gıdalardan birisi de salçadır. Salça biber ya da domatesten olarak iki çeşitten yapılabilmektedir. Evde yapılan salçaların hazır alınan saçlara oranla daha kıvamlı ve rengi daha kırmızıdır. Ayrıca evde yapılan salçaların uzun vadeli bozulmadan kullanılabilmektedir.

 

 

 

Salçayı sık sık kullanmış olduğumuz ağzı devamlı açılıp kapandığı zaman oksijenle teması kaçınılmaz olmaktadır. Oksijenle temas eden her gıda kısa süreli bozulmaya neden olur. Eğer salçalarınızı dışarıdan alıyorsanız cam kavanozlarda almaya özen gösterin. Eğer cam kavanozlarda almanız mümkün değil ise teneke kutularda alıyorsanız eve getirdiğinizde cam kavanozlara koyun ve büyük kavanozlarda almak yerine küçük almayı tercih edin.

Salça hergün kullanıldığı için küflenme ihtimali daha yüksek. Bu durumu bütünüyle ortadan kaldırmak için birkaç püf noktası vardır. Detaylarına bakalım.

Salçanın Küflenmesini Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

1- Yağ:

Dışarıdan hazır olarak salça alıyorsanız eğer eve getirince kavanoz kapağını açın ve içine 1 çay bardağı sıvı yağ aktarın. Yağ salça oksijen ile temas dahi etse küflenmesine engel olacaktır.

2- Tuz:

Hazır aldığınız salçayı eve getirdikten sonra kavanozdan geniş bir kab içine aktarın ve yarım çay bardağı tuzu ilave edin. Tuzun salçaya karışmasını sağlamak amacıyla iyice karıştırın. Tam karıştığına emin olduktan sonra tekrar temiz bir kavanoza salçayı aktarın. Hazır satılan salçalar raf süresinin uzun olabilmesi için yağ ve tuz az miktarda hatta yok denecek kadar az ilave edilmektedir.

3- Dondurmak:

Almış olduğunuz salçayı küçük kuplar hazırlayarak dondurucuda dondurun. Gerektiği zaman her defasında bir kup alarak kullanın. Salçanın küflenmesini önleyen etkili yöntemlerdendir.

Sağlıklı günler dilerim…

Salçanın Küflenmesi Nasıl Önlenir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.