Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

5 Doğal Yiyecekle Karaciğerinizi Yenileyin

13.08.2021
1.415
5 Doğal Yiyecekle Karaciğerinizi Yenileyin

Kan dolaşımı ve bazı maddelerin vücudumuzda zararsız hale gelecek forma çevrilmesinde önemli işlevleri olan organımız karaciğeri, 5 doğal yiyecek ile yeniliyoruz.
Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında etkinliği ve demirin ferritin olarak depolanması gibi hematolojik işlevleri de var. Karaciğerle ilgili herhangi bir hastalıkta, bu hayati metabolik fonksiyonların birçoğunda aksaklıklar meydana gelebilir. Bunların başında salgın olarak geçirilen grip ve soğuk algınlığı gelir. Kullanılan antibiyotik ya da soğuk algınlığını önleyici ilaçlardaki toksinlerden uzaklaşmak ve karaciğeri yenilemek önemlidir.

 

Bitkisel tıp uygulamaları, karaciğerimizi yenilemede yaygın olarak kullanılacak olan ve çok faydaları olan bir yoldur. Mevcut ilaçların da yaklaşık dörtte birinin bitkisel kökenli olduğu düşünüldüğünde esasında uygun şartlarda kullanılacak olan bazı önemli özelliklerinde otların karaciğer sağlığımız üzerine olumlu etkileri de yadsınamaz. Tüm dünyada uygulanmakta olan sağlık hizmetlerinin yüzde 70-90 kadarının artık doğal bitkisel uygulamalara kaydığı da bir gerçektir. Bitkisel şifalı özel otları kullanırken aşırı kullanımın zararları da olabileceğinden doz ve uygulama süreleri bir hayli önem kazanmaktadır.

Bitkisel otlar genelde; meme kanseri, karaciğer hastalıkları, astım ve romatolojik hastalıklarda daha ağırlıklı olarak tercih edildiğini bildiren araştırmalar, kullananların
zararsız olduğu inancının da yaygın olduğunu göstermektedir. Yan etkiler daha çok bitkisel otların yanlış kullanımına ve bazı ilaçlarla etkileşimindeki olumsuzluklardan kaynaklandığı da bir gerçektir. Fitoterapi adı vermiş olduğumuz doğal tıp uygulamaları doktor kontrolünde ve diyetisyen denetiminde olmalıdır.

 

İKŞUT çayı karaciğere deva: Ülkemizde yaygın olarak bostanbozan adıyla bilinen klorofil içermeyen ve açık sarı, pembe, mor renkleriyle Mardin’de çok kullanılacak olan ikşut, tam karaciğer yenileyici olarak etki eden efsane bitkilerin başında gelir. Flavon, kinik asit, lignan ve polisakkarit adlı besin bileşenlerini bolca içeren bu bitki bebeklerde doğum sonrası görülen fizyolojik sarılık tedavisinde de kullanılıyor. Kurutulmuş ikşut bitkisini (1-2 çay kaşığı) 300 ml sıcak suya koyun ve bir gece dinlendirip süzün. Kahvaltı sonrasında gün aşırı olmak kaydı ile bu ikşut çayını her ay birer haftalık kürler biçiminde için. Bu dozun üstünde kullanımı yan etkiler yaratabilir.

İlgilini çekebilir Saraçoğlu; Demir eksikliği için Kür tarifi
KEREVİZ karaciğer enfeksiyonlarından korur: Kereviz topraktan emdiği pek çok minerali vücudumuzda kullanabileceğimiz forma dönüştüren nadir sebzelerden birisidir. Karaciğer
hastalıkları dahil olmak üzere akciğer ve böbrekler içerisinde koruyucu sağlık bileşenlerini de içerir.Karaciğerde oluşan şişkinliği de azaltıcı etkisi vardır. Kerevizin karaciğerde olabilecek enfeksiyonları önleyebilmesi için taze ve çiğ olarak yenilmesi gerekir. Kereviz ile karaciğere sağlık katmak dilerseniz taze kök kerevizi rendeleyin. Kereviz yapraklarını üzerine doğrayıp yalnızca limon sıkarak bir hafta boyunca ana öğünlerinizin yanınsa salata yerine tüketin.

KEKİK karaciğer yağlanmasını önler: Bilimsel araştırmalardan çıkan sonuç daha çok kolesterol düşürücü özelliği olsa da, bazı çalışmalar kekiğin karaciğer yağlanmasını önleyebilecek kadar güçlü uçucu yağlara sahip olduğunu belirtmektedir. Özellikle yüksek kolesterollü ve fazla yağlı yemek sonrasında kekik çayı ve kekik salatası tüketen kişilerin histopatolojik değerlendirilmelerinde karaciğer enzimlerinde önemli derecede düşüşün olduğu tespit edilmiştir. Kekikte bulunan esansiyel bu uçucu yağlar antiinflamatuvar etki göstererek karaciğerde yağlanmayı azaltmaktadır. Bir hafta boyunca ana yemeklerinizin yanında taze kekik otu ile hazırlanmış az zeytinyağı eklenmiş salata yemeye özen gösterin. Dilerseniz taze kekik otunu kaynatın ve ana yemek sonrasında için.

 

TAZE REZENE karaciğerin toksin yükünü azaltır: Karaciğerde bulunan detoks enzimlerinin çalışma kapasitesini arttırarak toksinlerin hızla uzaklaştırılmasını sağlamakta olan dereotu gibi faydalı otlardan birisidir.İçinde bulunan kuersetin antioksidanı ve anethol adlı esansiyel yağ sayesinde karaciğerde oluşacak enfeksiyonların engellenmesi için yararlı. C vitamininden de zengin olan taze rezene kaynatılarak bitki çayı biçiminde veya salatalık gibi sebzelerle katı meyve sıkacağından sıkılarak sebze suyu olarak karaciğere gelebilen sağlık iksiri olarak tüketilebilir. Taze rezene ile karaciğerin toksin yükünü azaltmak dilerseniz, 10 gün süreyle 750 ml suya taze rezene yapraklarını yarım limonla kaynatıp süzün ve sabah akşam için. Dilerseniz 10 gün boyunca, 2 salatalık ve 1 kase taze rezeneyi katı meyve sıkacağından geçirip taze suyunu yatmadan önce için.

İlgilini çekebilir Kolon Kanserine Karşı Beslenme: Elma

TAZE ZERDEÇAL karaciğer hücrelerini yeniler: Karaciğer bir hasarla karşılaştığında yaklaşık kendi ağırlığının yüzde 25 kadarını yenileyebiliyor. Bu benzersiz yenilemenin mekanizmaları hala bir sır olarak tıp dünyasını şaşırtsa da zerdeçal gibi glutatyon üreten bileşiklerin oluşmasını sağlayarak karaciğerin aşırı toksinlere maruz kaldığında hücrelerinin korunmasını sağlamış olduğu bilimsel araştırmalarca destekleniyor. Taze zerdeçalı bir kür olarak değil hergün; çorba, salata, sebze yemekleri ya da taze meyve sularınıza başparmağı büyüklüğünde rendeleyerek eklemek karaciğer için ultra koruma sağlayıcı etki göstermektedir.

5 Doğal Yiyecekle Karaciğerinizi Yenileyin 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.