Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kilo Veremiyorsanız Bu Belirtilere Dİkkat

12.08.2021
2.191
Kilo Veremiyorsanız Bu Belirtilere Dİkkat

Büyüme çağındaki çocuklar, adet görmeye başlayan genç kızlarımız, pek çok gebe ve emziren anne hatta diyetine dikkat edenler bile demirden zengin beslenmezlerse anemi(kansızlık) oluşabilir.

 

Kanda 5 mg kan demiri kaybeder bu seviyede kan demiri kaybedenler birde kilogram alma korkusu ile yeterli beslenmez ise bazı şikayetler başlar ilave olarak ülkemizde yemekten sonra çay içme alışkanlığında demirin emilimini önler.

Demir eksikliği dolaylı olarak kilogram alımına sebep oluyor ve hormonların olumsuz etkilenmesi nedeni ile kilogram verme sürecini olumsuz etkiliyor yani vücutta demir eksikliği var ise kilogram verilemiyor.

Bunu engellemek için ise hekim tarafından tavsiye edilen ilaçlar düzenli kullanılmalı ve bu tedavi demir yönünden zengin besinlerle desteklenmelidir

Demir minerali en çok kuru kayısı,kuru üzüm kurutulmuş meyveler, kırmızı et, karaciğer, pekmez,tahıllar, yumurta, lahana, fasülye, pancar, patates, fındık, badem, şeftaliarmut, hurma, kabak ve balıkta çok miktarda bulunur.

Bu yiyeceklerin tüketimi demir ihtiyacını karşılayacaktır.

 

Demir Eksikliği Belirtileri
Demir eksikliğine bağlı kansızlık bazı durumlarda belirti göstermez. Demir eksikliği rutin sağlık kontrollerinde yapılan kan tahlillerinde teşhis edilebilir. Demir eksikliğinin belirtileri arasında;

Cilt solgunluğu,
Vücutta güçsüzlük, yorgunluk,
Konsantrasyon bozukluğu,

Baş ağrısı,
Ellerde ve ayaklarda uyuşma,
Sinirlilik hali,

Kulakların uğuldaması,
Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar,
Tırnakların çabuk kırılması,

Saçlarda dökülme sayılabilir.
Demir eksikliğinin ileri derece belirtileri arasında; çarpıntı, toprak ya da buz yeme, yavaşlayan tiroit fonksiyonları ve huzursuz bacak sendromu gibi durumlar da görülür. Çocuklarda demir eksikliği belirtilerinde ise karşımıza çocuklarda yürüme-oturma-konuşmasında gecikme, öğrenmede zorluk ortaya çıkabilir.

Kilo Veremiyorsanız Bu Belirtilere Dİkkat 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.