Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saç Dökülmesini Önleyen Gıdalar Besinler Nelerdir?

11.08.2021
2.231
Saç Dökülmesini Önleyen Gıdalar Besinler Nelerdir?

Değerli okurlarımız saç dökülmesinin bir çok farklı nedenleri vardır. Genetik ilk sırada olmak üzere, stres, çevre etkisi, bakım hataları, beslenme gibi faktörler saçların sağlığında rol oynar. Bu faktörlere birer birer değinmek uzun zaman alacağı için yalnızca uzmanlık alanımız olan gıda ve besinler üzerinden konuya yaklaşacağız. Genetik olarak ne kadar daha sağlıklı saçlara sahip olsanız da beslenme yanlış olursa saçlarınız yine dökülecektir. Ek olarak saçların ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlayarak dökülme var ise da yavaşlatılır. Kısacası besinsel eksiklikten dolayı saç dökülmelerinin önüne geçmeyi hedefliyoruz.

Saç Dökülmesini Önleyen Gıdalar Besinler Nelerdir?

 

1: Zeytinyağı

Zeytinyağı etkili bir E vitamin içeriğine sahiptir. E vitamini de saç köklerinin güçlenmesine ve saç derisinin kalitesinin artmasına yardımcı olur. Zeytin yağını direk şekilde tüketebileceğiniz gibi saçlarınıza sürerek de kullanabilirsiniz. Bu işlem hemde saçlarınızın görünümünü de arttırır. Saç kırıklarını da önlemeye yardımcı olur.

2: Deniz Ürünleri

 

 

Çinko minerali genel itibari ile deniz ürünlerinde bolca bulunmaktadır. Bu yüzden balık çeşitlerinizi evinizden eksik etmeyin. Haftada en az 2 kere balık tüketimine dikkat edin. Çinko minerali saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda saçların üretilmesi için de gerekli bir mineraldir.

3: Kuruyemişler

Kuruyemişlerin geneli E vitamini ve omega yağ asitleri açısından zengindir. Bu yüzden olabildiğince kuruyemiş tüketimini öneriyoruz. Tabi fazla abartmamakla beraber tek el ile 1 avuç tüketimi günlük olarak uygundur.

4: Ispanak

Ispanak zor bulunan bir vitamin olan B9 açısından zengindir. Bu yüzden haftada en az 1 kere ıspanak tüketerek B9 vitamin ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

5:Yumurta

Yine Canan Karatay‘ın kusursuz protein olarak nitelendirdiği yumurta karşımıza çıktı. Zengin besin değeri ile yumurta vücudun genel itibari ile besin ihtiyacını karşılar. Doğal olarak saçın ihtiyaçlarını da karşılar. Bu yüzden günlük en az 2 yumurta tüketmenizi öneriyoruz.

6: Avokado

Şeker içermeyen ve yararlı esansiyel yağ asitlerini içeren nadir meyveler arasındadır. Ciddi oranda Omega yağ asitlerini içerir. Bu yüzden haftada 1 adet de olsa avokado tüketmenizi önermekteyiz.

Bunlarla Birlikte:
Spor yapın. Kan akışının olması besin maddelerinin saça taşınmasını kolaylaştırır.
Saçınızı güneş görsün. Kapalı kadınlar ise eve geldikleri zaman güneşten faydalanmaya dikkat etmelidir. Güneş saçlar için son derece önemlidir.Tıpkı kemiklerimiz gibi güneş ışığına ihtiyacı vardır.
Fön makineleri, maşa gibi yüksek sıcaklıklardan saçı korumalısınız. Kurutmak için havlu iyice kuruttuktan sonra acele işimiz var ise düşük sıcaklık ayarında kurutma makinesi ile kurutmalıyız.
Şampuanlardaki kimyasalları saçınıza maruz etmeyim. Doğal sabunları kullanmak, kimyasalların olumsuz etkilerinden sizleri korur. Zeytinyağı sabunlarını bu konu için öneriyoruz.

Saç Dökülmesini Önleyen Gıdalar Besinler Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.