Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

İyot Eksikliği Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

11.08.2021
1.505
İyot Eksikliği Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

İyot, vücudumuzun kendiliğinden üretemediği ancak bazı besinlerde bulunan minerallerden birisidir. Bu yüzden iyot ihtiyacımızı gıda yolu ile dışarıdan temin etmekteyiz. Bu mineralin vücudumuzda bir çok önemli görevi bulunur. Tiroid hormonu arasında bulunan tiroksin ve triyodotironin için önemli bir bileşen olmaktadır. Tiroid hormonu da vücudumuzda gerçekleşmekte olan protein sentezi gibi bir çok biyokimyasal reaksiyonun düzenlenmesine yardımcı olur.

 

 

Aynı zamanda anne karnında bulunan fetüs ve bebeklerin iskelet gelişimleri, merkezi sinir sistemlerinin gelişimi açısından önemli olan bir mineraldir. Belirttiğimiz gibi tükettiğimiz besinlerdeki iyotun ana kaynağı topraktır. Toprakta bulunan iyot miktarı besinlerde bulunan iyot miktarını etkilemektedir. Toprağın iyot bakımından fakir olması o bölgeler de yaşamakta olan insanlarda iyot eksikliği görülme ihtimalini yükseltmektedir. Buna bir çok hastalığın görülmesine neden olmaktadır.

İyot Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?
Eklem ve kas ağrılarının görülmesi,

Kabızlık sorunu

Kaslarda güçsüzlük

Soğuğa karşı aşırı duyarlılık

Kuru bir cilt

Boyunda şişlikler

Yüksek kan kolesterolü

Eklem ve kaslarda sertlik

Kilo alma

Yorgunluk gibi belirtileri görülebilmektedir.

İyot eksikliğinin en önemli belirtilerinden biri boyunda guatrın oluşmasıdır. Boyunda bulunan tiroid bezindeki iyotun azalması ile hormon üretmekte sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunun yanında cilt ve saç hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan iyotun vücutta eksik olması halinde ciltte kuruluk ve saçlarda dökülmeler yaşanmaktadır. Kadınlarda özellikle adet zamanlarında aşırı karın ağrılarına neden olmaktadır.

İyot Eksikliğinin Sebep Olduğu Hastalıklar:
Tiroid kanseri

Meme kanseri

Prostat kanseri

Kalpte ritim bozukluğun yaşanması

Yumurtalık kanseri

Saç,tırnak ve cilte görülen renk değişiklikleri

Guatr

Kalp yetmezliği,kalpte genişleme

Uyuşma ve karıncalanmalar

Terleme

İçerisinde İyot Bulunan Besinler :
Patates, Yaban mersini, Soya fasülyesi, Sarımsak, Ispanak, Kabak, Pirinç, Yulaf, Muz, Çilek, Kuru erik, Turp, Maden suyu,Süt ve süt ürünleri, Karaciğer, Kırmızı et, Yumurta, Morina balığı, Ton balığı, Mezgit balığı, Kabuklu deniz ürünleri,

Dünya’da esas iyot kaynağı denizlerdir ve içerisinde en fazla iyot bulunduran deniz ürünü deniz yosunudur. Ancak ülkemizde deniz yosunu çok tüketilmemektedir. Ülkemizde iyot kaynağı olarak iyotla zenginleştirilmiş olan sofra tuzlarıdır.

Sağlıkla kalın..

İyot Eksikliği Nedir ? Belirtileri Nelerdir ? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.