Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Magnezyum Eksikliğinde Vücudumuzda Neler Oluyor?

10.08.2021
4.785
Magnezyum Eksikliğinde Vücudumuzda Neler Oluyor?

Bir Magnezyum Eksikliği Olduğuna Dair 10 İşaret ve Mutlaka Önemseyin…
MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNİ ÖNEMSEYİN! VÜCUT PROSESİ İŞLEYİŞİ İÇİN ÇOK GEREKLİ..

 

Magnezyum insan metabolizmasında önemli bir faktördür ve 300’den fazla vücut prosesi ve kimyasal reaksiyonda kullanılır. Bu sebeple magnezyum eksikliği genel sağlığı çok olumsuz etkiliyor.

Magnezyum eksikliği belirtileri arasında ilk sırada enerji eksikliği ve aşırı halsizlik gelmektedir. Halsizliğe baş dönmesi, kas krampları, kas zayıflığı eşlik edebilir. Uzun süre devam etmekte olan şiddetli magnezyum eksikliği ise kalsiyum, potasyum düzeylerinin düşmesine yol açar ve fazla sodyumun vücuttan atılmasını önler.

Buna bağlı şekilde kas spazmları (kas seğirmesi), düzensiz kalp çarpıntısı, bulantı, kusma, iştahsızlık gibi belirtiler görülebilir. Magnezyum seviyesi düzenlenmezse ve eksiklik şiddetlenmeye devam ederse kişi halüsinasyonlar görmeye başlayabilir ya da kalp yetmezliği gibi hayati risk yarabilecek sorunlar yaşanılabilir.

 

Magnezyum alımını artırmanın en kısa yolu, daha fazla magnezyum bakımından zengin yiyecekler tüketmektir. Başka bir seçenek..!

* Koyu yeşil yapraklı sebzeler, özellikle ıspanak tam bir magnezyum deposudur. Yalnızca 100 gram ıspanak günlük magnezyum gereksiniminin %20’sini tek başına karşılar. Fasulye, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, mısır, lahana, enginar ve kale magnezyum bakımından zengin diğer sebzeler.

* En çok magnezyum içeren meyveler ise böğürtlen, ahududu, çilek, muz, karpuz, kivi ve greyfurttur.

* Bunlar dışında daha çok balık, susam, kaju, yerfıstığı, badem, kabak çekirdeği, esmer pirinç, az yağlı yoğurt, kuru incir, kuru kayısı yiyerek günlük olarak tavsiye edilen magnezyumu besinler yolu ile almanız mümkün.

Magnezyum Eksikliğinde Vücudumuzda Neler Oluyor? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.