Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Adet Döneminizde Asla ve Asla Yapmamanız Gereken Tavsiyeler!

10.08.2021
1.532
Adet Döneminizde Asla ve Asla Yapmamanız Gereken Tavsiyeler!

Tüm bayanlar, ayın belirli zamanlarında adet olurlar. Adet zamanlarında bayanların sandıklarından çok daha fazla dikkatli olmaları gerekir. Özellikle de fiziksel egzersizlerden ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır.2015 senesinde yapılan bir araştırmanın neticesinde, “Adet döngüsü sırasında hormonlardaki dalgalanmalar, libido artışı, iştah açılması, kaygı bozukluğu, acı gibi çeşitli durumlardan sorumlu olan nörotransmiterler değişir.

 

Adet döngüsü boyunca östrojen, progesteron ve testosteronun değişimleri, bayanların fark ettiği pek çok değişiklikten (söz gelimi, koparma, göğüs hassasiyeti vb.) sorumludur. ” bilgisine varılmıştır.

İşte adet döneminizi daha fazla zorlaştırmamak için dikkat etmeniz gerekenler

1. Ağda yaptırmak

Vücudun ağrı ve hassasiyet alıcıları oldukça hassas olduğu için ağda yapmayı düşünmemelisiniz

2. Korunmasız cinsel beraberlik

Kadınların çoğu, adet döneminde korunmasız beraberliğin güvenli olduğunu düşünmektedir. Bununla beraber, pek çok kadın da yaygın olan düzensizlik sorunu yaşamaktadır. Çünkü; kanama ve yumurtlama aynı anda olmaz. Dinimizce de adet döneminde olan beraberliğin yasak edildiğini unutmayalım.

3. Göğüs muayenesi yaptırmak

“Östrojen ve progesterondaki dalgalanmalar hem meme muayenesi hem de mamogramları daha rahatsızlık verici olduğu hale getirebilir. Ek olarak, kistik meme değişikliklerinin muayenede hissedilme olasılığı daha yüksektir. Aylık meme muayenesi çok iyi bir fikir olsa da, alarmınızı ilk birkaç güne kurmayın.”

 

4. Çok fazla süt ürünleri yemeyin

Adet dönemi boyunca vücut çok fazla gazla doludur. Bu yüzden süt proteinlerinin alımını kesmeli ya da azaltmalısınız.

5. Asla 4 saatten fazla ped veya tampon takmayın

Son günlerinizde olsanız ve ped hala “temiz” olsa da, değiştirmelisiniz. Çünkü kanama olmasa bile pedinizin diğer bakterileri barındırmadığı manasına gelmez.

6. Kahve içmeyin

Kafein, kan damarlarını daralttığı için, dönemsel krampları ve karın ağrısını arttırır.

7. Dikkat

Normal vajinal florayı bozabilecekleri için kişisel hijyen ürünleri, duş jeli ve sabun kullanmayın. Yalnızca normal bir su duşu bu süre için idealdir.

8. Çok sigara içmeyin

Sigara içmek kötü bir alışkanlıktır, fakat tutkulu bir sigara tiryakisi olsanız bile, dönem boyunca daha az sigara içmelisiniz.

9. Tuzlu yiyecekler yemeyin

Tuzlu yiyecekler, pek çok süt ürününü yemekle aynı etkiyi yaratır. Daha da şişkin görünmenizi ve hissetmenizi sağlar.

Adet Döneminizde Asla ve Asla Yapmamanız Gereken Tavsiyeler! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.