Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

yeni karar olacak

yeni karar olacak

Aşı yaşını 15’e indirme kararı alacaktır. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, yüz yüze eğitim bundan önce aşı yaşını 15’e indirme konusunda karar alınacağını açıklamıştır.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan. 2021-2022 eğitim ve öğretim senesinin başlayacağı 6 Eylül bundan önce aşı yaşını risk grubundakiler için 12, başkaları için 15 yaşa kadar indirme konusunda karar alınacağını açıklanmıştır. Turan, “Hedefimiz okulları açmak. İlk etapta 15 yaşa kadar 12-15 yaş arasında da yüksek riskli grubu aşılama planı var. Bu hususta net karar alınacak yakın zamanda” demiştir.

Prof. Dr. Turan, “Sürece baktığımız zaman birinci planda en önemlisi eylül ayından sonra okulların açılmasını sağlamak ve çocuklarımızın eğitim hakkının sürmesi gerekmektedir. Online süreçte elimizden geldiğince eğitim desteklense de yüz yüze de olduğu kadar etkili bir eğitim hayata geçirmek çok mümkün değil. İlk amacımız okulları açabilmek için gerekli desteği sağlamak. Bu sebeple bu yönde konuşmalarımız devam ediyor. Hedefimiz bu okulları açmak elbette ki” dedi.

BİLİM KURULU’NUN GÜNDEMİNDEDİR
Prof. Dr. Turan, aşı yaşının okulların açılması bundan önce daha da aşağı çekilmesi konusunun, Bilim Kurulu’nun gündemine geldiğini belirtip. “Dünyada aşı trendine bakacak olursanız bir çok ülkede aşı trendinde aşı yaşını 15 hem de 12 yaşa kadar indiren ülkeler var. Biz ilk aşamada 15 yaşa kadar indirip, 12-15 yaş arasında da yüksek riskli hastalık sahibi, hastalığı olan çocuklar için aşılama konusunu konuşuyoruz. Bu konu da kesin bir karar alınacak yakın zamanda. Okulların açılmasından önce olması elbette ki amacımızdır.
Öncelik ile okullar açılmadan bu işi hayata geçirmek, çocukların yeterli im-münizasyonunu sağlamak amacıyla düşünülmektedir. İlk etapta 15 yaşa kadar 12-15 yaş arasında da yüksek riskli grubu aşılama planı var” ifadelerini kullandı.

‘KISITLAMAK ZORUNDAYIZ’
Prof. Dr. Turan, iki doz aşısını olmuş kişilerin aşı şemasında göründüğünü. Ayrıca bunun da aşı kartını oluşturduğunu söyleyerek, “Aşı olan bireylerimiz topluma karşı sorumluluklarını almış bireyler. Bu sebeple hem kendilerini hem çevresini hem de ülkesini korumuş olmakta. Aşılanmadıkları zaman insanlar hastalığın sürmesine ayrıca hastalığın varyantlarının meydana çıkışının süratini artırıyorlar. O sebeple bazı kararlar alabilmek zorundayız. Kalabalık mekanlara kişilerin girişini bir biçimde kısıtlamak ve sınırlamak durumundayız. Bu hususta da konuşmalar devam etmektedir.

Aşılı değilseniz de PCR gerekliliğine vurgu yapıyoruz. İki doz aşısını olmuş bireyler aşı şemasını tamamlamış görünüyor esasında. Şu aşamada biz aşı şemasında aynı aşıdan iki kez aşılanmış olmayı veya iki doz aşı ardından üçüncü dozu önemsiyoruz. Eğer bu biçimde aşılanma gerçekleşirse bu kişilerin korunmuş olacağını düşünüyoruz” demiştir.yeni karar olacak 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.