Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Hipotiroit Nedir? Hipotiroit Belirtileri Nelerdir?

09.08.2021
1.400
Hipotiroit Nedir? Hipotiroit Belirtileri Nelerdir?

Hipotiroit; Bu, tiroid bezinin vücudun ihtiyaç duyduğu miktardan daha az tiroid hormonu üretmiş olduğu manasına gelir. Bir sağlık sorunu olan Hipotiroit, tiroid bezinden salgılanarak vücut metabolizmasının çalışma hızını belirler ve kontrol eder. Bu sebeple hipotiroidi hastaları, depresif ruh hali, kabızlık, yorgunluk, kas ağrıları ve soğuğa duyarlılık gibi çeşitli semptomları olan bir hastalıktır. Hipotiroit, metabolizma ile alakalı çeşitli belirtiler gösteren bir hastalıktır. Genelde kişinin metabolizması yavaşlar. Hipotiroiti teşhis etmek için hem fizik muayene, semptomların değerlendirilmesi hem de hormon seviyelerini ölçmek için testler yapılır.

 

 

 

Hipotiroit nedir?
Tiroid bezi, boyun bölgesinde köprücük kemiğinin üstünde yer alır. Kelebek biçiminde olan endokrin bir bezdir. Vücuttaki pek çok aktivitenin oranını kontrol eden bir tiroid hormonu üretir. Tiroid hormonu, vücuda alınan besinlerin enerjiye ve kalp atış hızına dönüştürülmesi gibi önemli metabolik olayların her birini kontrol eder. Tiroid bezinin yeteri kadar aktif çalışmaması ve vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar tiroid hormonu üretmemesi ile sonuçlanır. Bu duruma Hipotiroit denir. Kadınlarda, 50 yaşın üstündeki kişilerde ve çeşitli tiroid problemleri olan kişilerde de yaygındır.

Hipotiroitin belirtileri nelerdir?
Sinirlilik
Zayıflık ve yorgunluk
Kilo vermede güçlük ve kilogram alma
Saç dökülmesi, kuruması ve incelmesi
Kuru cilt
Soğuğa tahammül edememe
Sık görülen kas ağrıları ve krampları
Hafıza kaybı
Anormal adet döngüsü
Cinsel istek kaybı
Depresyon
Hipotiroidinin neden olduğu semptomların sebebi metabolizmanın yavaşlamasıdır. Enerji üretimindeki yavaşlama sebebiyle kilogram alımı, iştahsızlık, titreme ve yorgunluk gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Metabolizmanın yavaşlamasıyla beraber terleme azalır, saç ve ciltte kuruluk oluşur.

Kabızlık, sindirimin yavaşlaması sebebiyle oluşur. Aynı zamanda metabolizmadaki bu yavaşlama ile çeşitli zihinsel ve psikolojik etkiler ortaya çıkar. Tüm bu belirtiler ve özellikle psikolojik belirtiler herkeste farklı düzeylerde görülebilir.

Hipotiroit nasıl tedavi edilir?
Hipotiroidide ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin amacı TSH hormonunu normal değer aralığına getirmek ve bu düzeyde tutmaktır. Hipotiroit tedavisi genelde hastaya tiroid hormonu verilerek yapılır. Tercihen günlük alınır. T4 ilacı vücuttaki tiroid hormonu ile aynı şekilde çalışır. Doktor, kişinin genel sağlık durumuna, yaşına ve kilogramsuna bakarak ilaç dozunu ayarlar.

Hipotiroit kronik bir hastalık mıdır?

Birçok Hipotiroit türü vardır. Hipotiroit bazı durumlarda geçici olabilirken, çoğu zaman kronik olabilir. Hipotiroitin anne karnında gelişme ve hipofiz bezine bağlı şekilde bir çok farklı sebebi olabilir. Genelde kronik bir hastalıktır ve kişi ilaçlarını devamlı kullanmalıdır.

Hipotiroit tedavisi için beslenme tavsiyeleri
Birçok hastalıkta olduğu gibi beslenmenin de Hipotiroit üstünde etkisi vardır. Temel olarak, Hipotiroit için beslenmenin 3 ana etkisi vardır.

Çinko, selenyum ve iyot içeren besinlerin tüketimi tiroid fonksiyonlarını destekler.

Vücutta tiroid hormonunun emiliminin azalmasına sebep olan çeşitli besinlerin tüketiminin azaltılması tedaviye yardımcı olur. Asit düşürücü antasit ilaçlar, demir takviyeleri, kalsiyum takviyeleri, iyotça zengin besinler, soya ve yüksek lifli besinler vücutta tiroid hormonunun emilimini engeller.

Vücudun metabolizmasının yavaşlaması sebebiyle hipotiroid hastalarının kilogram almasını engelleyecek bir diyet gereklidir. Beslenmenin her çeşit sağlık sorununa olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Özellikle hipotiroid hastaları için üç temel prensibe dikkat edilerek beslenmelidir. Hipotiroid hastaları şunları tüketmemelidir:

Glüten
Guatr
Soya
İşlenmiş gıdalar
Hipotiroid hastalarının diyetine dahil edilmesi gerekli olan yiyecekler:

Tuz, yumurta, süt, peynir ve balık gibi iyot içeren besinler tüketilmelidir.
Tavuk, hindi eti, dana eti, karides, ton balığı, brezilya fıstığı, buğday ekmeği ve yulaf gibi selenyum içeren besinler tüketilmelidir.
Çinko içerikli yoğurt, kabak çekirdeği, baklagiller, tavuk eti, yengeç, dana eti, istiridye tüketilmelidir.

Hipotiroit Nedir? Hipotiroit Belirtileri Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.