Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Baş Ağrısına Göre Ne Hastalığın Olduğunu Anla

09.08.2021
1.494
Baş Ağrısına Göre Ne Hastalığın Olduğunu Anla

Peki bu baş ağrılarının ne gibi çeşitleri var? Hangi baş ağrısına ne sebep oluyor? Sorularınızı cevaplandırmak adına sizlerle bu içeriği paylaşıyoruz.

 

 

Dört tip baş ağrısı vardır ve üzülerek söylüyoruz içlerinden bazısının geçmesinin en kolay yolu ilaç almaktır. Bu sebeple sizlerle yeni yöntemler paylaşacağız.

Sinüs ağrısı
Sinüzit hastalığınız var ise bu ağrı sizin için bir hayli tanıdıktır. Sinüslerinizde meydana gelen ağrılar bir hayli ciddi ve rahatsızlık veren ağrılara neden olur. Alın, yanak ve göz bölgelerinizde ağrıyı hissedersiniz ve hatta ateşiniz çıkabilir.

Bu ağrıyı geçirmenin yolları: bol bol sıvı, C vitaminli sebze ve meyve tüketmekten geçer. Ayrıca sıcak bir çorbanın da sizlere yardımı olacaktır. Sinüzit ağrılarını hafifletmeye yarayan bir diğer yöntem de yeşil çaydır. Denemenizi öneri ederiz.

Gerginlik ağrısı
Bu tip ağrı genel itibari ile yaşanan ağrıdır. Yoğun stres altındayken şakakların zonklamasına sebep olan bu ağrıyı öncelikle başınızın üst kısımlarında hissedersiniz ve daha sonra şakaklarınıza kadar yayılır. Bu ağrı süreci sizleri bir hayli zorlar. Ciddi ağrı çektiğiniz zamanlarda mide bulantısı ve kusmaya dahi neden olabilir.

Bu ağrıyı geçirmenin yollarından en etkilisi nane yağıyla başınıza masaj yapmaktır. Sıcak zencefil çayı da faydalı olacaktır.

Küme ağrı
Küme ağrı genel olarak kadınlarda görülür ve başınızın farklı bölgelerinde kümelenmiş ağrılardan oluşur; adını da burdan alır. Hiç beklemediğiniz bir anda başlamasıyla bilinmektedir ve bir hayli şiddetli bir ağrıdır.

Bu ağrıyı geçirmenin yolu da acı biber kreminizi burun deliklerinizin çevresine uygulamaktır. Böylelikle sinir uçlarınızı uyuşturarak kendinizi rahatlatırsınız.

Migren
25-55 yaş aralığındaki insanların çoğunda bulunabilecek ve bir hayli rahatsızlık veren bir ağrı çeşididir. Işığa hassasiyet, baş dönmesi, midenin bulanması ve bu tarz pek çok probleme neden olan bu ağrı çeşidi başınızın üst bölgesinden başlayarak aşağıya doğru yayılır.

Bu ağrıyı geçirebilmek için omega 3 yağ asitleri ve b12 vitaminlerini kullanmanın yararlı olduğu bilinmektedir.

Düzenli olarak egzersiz yapan kişilerde migren ağrılarının azaldığı görülmektedir. İlaç kullanımı olmadan vücudunuzun kendi kendini iyileştirmesi çoğunlukla tercih edilen bir seçenek olarak öne çıkar.

Baş Ağrısına Göre Ne Hastalığın Olduğunu Anla 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.