Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bağışıklık Sisteminin 1 Numaralı Yakıtını Deneyin

09.08.2021
789
Bağışıklık Sisteminin 1 Numaralı Yakıtını Deneyin

Birçok profesyonel, Corona virüsü ile mücadelede en büyük silahın bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak olduğunu söylüyor. Özellikle salgın sürecinde COVID-19 ile mücadelede hazır gıdalar yerine daha sağlıklı gıdaları hayatımıza getirmek son derece önemlidir. Bu besinler arasında yer alan bal ve pekmez, bağışıklık sisteminin “nükleer yakıtı” olarak da isimlendirilir. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Doç. İsmail Özkaya’nın dediğine bakın

 

 

Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç. İsmail Özkaya, özellikle salgın süreçte hazır yiyecekler yerine daha sağlıklı besinler tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Her kahvaltıda süt ve süt ürünleri, yumurta, bal ya da pekmez gibi yiyeceklerin muhafaza edilmesini öneren Özkaya, C vitamini ve protein bazlı ürünlerin de tüketilmesini öneri etti.

C vitamini eksikliğinde vücudumuzda ne olur?
Biber, turunçgiller ve kuşburnunun da C vitamini kaynağı olduğuna işaret eden Özkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Bağışıklık sistemi için çok önemli iki konu C vitamini ve protein. C vitamini, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar ve savunma sistemini güçlendirir. C vitamini kaybını engellemek için sebze ve meyveler tüketimden hemen önce hazırlanmalıdır. C vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi, diş eti iltihabı ve kolay morarma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bal ve pekmezin yararları nelerdir?
Bağışıklık sistemi için nükleer yakıt bal ya da pekmezdir. Demir, kalsiyum, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum gibi minerallerden oluşan bal ve pekmez, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından bir hayli zengin bir besin kaynağıdır ve bu sebeple kuvvetli bir antiseptik ve antibakteriyel içerir. fonksiyonları. “

Yeterli protein almak son derece önemlidir

Güçlü bağışıklık sistemi sayesinde daha sağlıklı büyüme ve gelişme için proteinlerin önemine dikkati çeken Özkaya, “Günlük beslenmede yeterli protein almak, kuvvetli bağışıklık için ilk şarttır. Et ve yumurta gibi biyolojik değeri yüksek proteinlerin tüketilmesi özellikle önemlidir. “Çocuklarımızın kahvaltısına bir gün omlet, bir gün gözleme, bir gün haşlama, bir gün menemen gibi farklı şekillerde yumurta ekleyebiliyoruz.”

Bu hareketleri kahvaltıdan sonra yapın
Ebeveynlerin çocuklarıyla fiziksel aktiviteler yaparak kilogram alımını engelleyebileceklerini ve nitelikli zaman geçirebileceklerini belirten Özkaya, şunları dile getirdi: Sosyal izolasyon sağlayarak evlerinde kalan aileler kahvaltı sonrası kültürel fiziksel hareketler yapabilirler. Ayakta durma, belini iki ya da üç kez sağa-sola çevirme, dizleri sabit bir biçimde bükme ve ellerin ayak parmaklarına dokunmaya çalışması gibi kültürel fiziksel hareketler sabah sporları için yeterli olacaktır. Bunların beraberinde zumba ya da müzikle de dans edilebilir. Bu sayede bir yandan spor yaparken eğlenebiliriz. “

Doçent. İsmail Özkaya; 1-3 yaş arası 1.3 litre su, 4-8 yaş 1.4 litre, 9-13 yaş 2 litre, 14-18 yaş arası ise en az 2 ya da 3 litre su tüketilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Günlük su.

Bağışıklık Sisteminin 1 Numaralı Yakıtını Deneyin 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.