Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Uyumadan Önce Sarımsak Yemenin Vücuda Faydaları

07.08.2021
2.599
Uyumadan Önce Sarımsak Yemenin Vücuda Faydaları

Yaşadığımız pandemi süreciyle beraber sarımsak popüler bir besin haline geldi. Mutfakta kullanılmasının dışında sağlık alanında da kullanılıyor. Sarımsak tüketimi için en iyi vakit ise uyumadan önce ve midemizde bulunan mikropların en zayıf durumda bulunduğu sabah saatleridir. Fakat dikkat edilmesi gerekli olan bir husus ise mide problemi sorunu yaşamaktaysanız sarımsak tüketmemenizi öneririz. Bir diğer sorun ise sarımsak tüketildikten sonra ağızda oluşan kötü kokudur. Kötü kokuyu yok etmek için bir dilim limon, bir tutam maydanoz, kakule tohumu ya da bir adet tarçın çiğnenmesi yarar sağlayacaktır.

Sarımsağın pek çok önemli yararının olması dünyada tanınmasına sebep olmuştur. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılacak olan sarımsağın bilinen ve bilinmeyen pek çok yararı vardır. Bu yazımızda bilinmeyen faydalarını da sizlerle paylaşacağız. Şifalı bitki olarak da adlandırılmaktadır.

Sarımsak içeriğinde A,B ve C vitaminlerini içermektedir. Bunun yanında içeriğinde fosfor, kalsiyum, potasyum, demir, bakır, manganez gibi pek çok faydalı mineralleri de barındırmaktadır. Nadir olsa da içeriğinde uçucu yağlar, glikozitler, selenyum, tellür, germanyum gibi önemli mineralleri de barındırır.

Sarımsak Tüketmek Ne zaman Daha Yararlıdır ?

Sarımsak tüketmek için en ideal zaman bir çok uzmana göre uyumadan önce, sabah saatlerinde veya öğle yemeğinden sonra tüketilebilir. Aç karnına sarımsak tüketmek de antibiyotik görevi görerek vücudun daha kuvvetli olmasına yardımcı olur. Kahvaltı öncesi ya da erken saatlerde tüketimini de daha sağlıklı olacaktır.

Yatmadan önce sarımsak tüketilmesi faydalıdır ancak dikkatli tüketilmelidir. Eğer evliyseniz yatmadan önce sarımsak tüketmek iyi fikir olmayabilir. Yatmadan önce tüketmek istiyorsanız yiyeceklerle beraber tüketmeniz faydalı olacaktır çünkü tek başına sarımsak tüketmek asit reflüsü sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenden ötürü sarımsağın sebep olduğu uyku bozukluğunu önlemek amacı ile uyumadan 1 saat kadar daha önce tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

İlgilini çekebilir Hileli Gıdalar Listesi 2021
Bazı mide sorunları için sarımsak tüketilmesi faydalı olsa da mide-bağırsak sisteminin uyarılmasına da neden olmaktadır. Bu nedenden ötürü aşırı tüketilmesi önerilmemektedir.

Uyumadan Önce Sarımsak Tüketmenin Yararları:

-Kanın pıhtılaşmasını engeller: Kan inceltici antikoagülan özelliğe sahip olması nedeniyle kanın pıhtılaşmasına engel olur.

-Soğuk algınlıklarına iyi gelmektedir: Uyumadan önce tüketilen sarımsak burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanında sarımsak mide de oluşan gazı giderir.

-Kanseri önlemede etkilidir: En başta kolon ve mide kanseri dahil olmak üzere pek çok kanser cinsine karşı önleyici özelliği bulunur. Düzenli olarak sarımsak tüketilmesi pek çok kanser cinsine karşı (kolon, yemek borusu, meme ve pankreas kanseri gibi ) önleyici etki yaratır.

-Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur: İçeriğinde kuvvetli antiviral özellikler barındırmaktadır. Tedavi etmesi bakımından etkili olduğu için Rusya’da Rus penisilini olarak adlandırılmaktadır. Vücutta kırgınlık ya da hastalık belirtisi görüldüğünde bir adet sarımsak tüketmek etkili olacaktır. Bunun yanında kulak ve ayak enfeksiyonlarına karşı da etkilidir.

-Kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur: Kan kolesterolünün oksidasyonunun azaltılmasına yardımcı olarak kalp rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar.

-Hipertansiyonu düzenler: Bu rahatsızlıktan muzdarip olan bireyler sarımsak sayesinde rahatsızlık belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olduğunu belirtmektedirler.

Kadın ve Erkekler İçin Yararları:

Erkeklerde libidoyu arttırır. Gücü aktive eder ve prostatin belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Metabolizmanın harekete geçmesine yardımcı olur ve kan dolaşımını destekler. Kan damarlarını canlandırır, temizlenmesini sağlar. Testesteron üretimini uyarır.

Kadınlarda rahim ve göğüs kanserini önlemeye yardımcıdır. Uzmanlar hamilelik sırasında sarımsak tüketimini önermektedir. Sarımsak fetüs gelişimi için faydalı olan folik asitleri barındırmaktadır. Hamilelik sırasında olumsuz etki edecek mikrop ve bakterilere karşı koruma sağlar.

Zayıflamak İçin Sarımsak Tüketimi:

Kan şekeri seviyelerini normale getirir. Yağların depolanmasını koruma emri verir.

İlgilini çekebilir Saraçoğlu; Demir eksikliği için Kür tarifi
Sarımsak tüketimi, daha sağlıklı ve düzenli kan akışı sağlar ve bu sayede fazla kilogram oluşumunu engeller.

Sarımsak kötü kolesterolle savaşan faydalı maddelerin emilimine yardımcı olur ve daha sağlıklı metabozlizmanın desteklenmesine yardımcı olur.

Sarımsağın mantar önleyici etkisi bulunur. Kiloya neden olan ve şeker hastalığının sinsi nedenlerinden bir tanesi olan candida mantarlarına karşı etkilidir.

Düzenli bir biçimde tüketilen sarımsak tuzlu ve tatlı isteğini bastırarak bu isteğe sebep olan kortizol hormonunun üretiminin yavaşlamasına yardımcı olur.

Sarımsaklı Su: 2 adet sarımsak ezilerek 200ml. Oda sıcaklığında beklemiş olan suyla karıştırılarak tüketilir. Sabah uyanınca ve akşam uyumadan önce tüketimi daha sağlıklı olacaktır.

Sarımsak ve Elma Sirkesi: 2-3 tane sarımsak ince ince kesilir ve 2 su bardağı doğal elma sirkesi ile karıştırılır. Her gün öğle yemeğinden bir yarım saat kadar önce tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Zeytinyağı ve Sarımsak: Sarımsak ve yağ tek başına ya da yemeklere karıştırılarak tüketilebilir. Haftada bir kere bu karışımdan yapmak faydalı olur.50gr. Ezilmiş sarımsak ile 100ml. Sıvı yağ birleştirilir. İçerisine baharat da ekleyebilirsiniz.(kırmızı biber gibi )

Sarımsak Tüketmenin Yan Etkileri:

Sarımsağın alerjik reaksiyona sebep olan bir belirtisi yoktur. Bu nedenden ötürü herkes rahatlıkla tüketebilir. Uzmanlar kılcal damar hastalıkları, kanama bozuklukları, kronik bolluk gibi rahatsızlığı olanların tüketmelerini önermemektedir. Sarımsak tüketimi kanın incelmesine sebebiyet verir.

Hamile bayanların sarımsak tüketmeleri önerilmez.

Bağırsak sorunları olanlar da sarımsak tüketmemelidirler.

Böbrek rahatsızlığı olan bireyler içinde önerilmez.

Gastrit ve gastrointestinal sistemi ülserlerinde de sarımsak tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor.

Uyumadan Önce Sarımsak Yemenin Vücuda Faydaları 1

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.