Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Karın Şişkinliği Olanların Kesinlikle Yememesi Gerekenler

06.08.2021
1.381
Karın Şişkinliği Olanların Kesinlikle Yememesi Gerekenler

İşte karın şişkinliğine sebep olan şeyler:
Regl veya hormonal değişikliğe sebep olan geçici rahatsızlıklar
Fazla ekmek, süt ve süt ürünleri tüketimi
Alerji
Vücudunuzun proteini sindirmede yetersiz kalması
Stres
Susuzluk
Kabızlık
Nasıl önüne geçilir?
Limonlu su için
Günün erken saatlerinde sindirim sisteminizi uyarmanın bir yolu da kalkar kalkmaz limonlu su içmek. Limon, vücuttaki pH değerinin dengelenmesini sağlıyor. Öte yandan yiyeceklerin daha kolay parçalanmasını sağlayarak sindirime yardım ediyor. Limonun bir diğer alternatifi de yeşil çay. Kahvaltıda yeşil çay içmeyi deneyebilirsiniz.

 

 

Sıvıyı azaltın
Karın şişkinliğinin bir sebebi de karında toplanan fazla su ya da sıvı. Muz gibi lif ve potasyum açısından zengin şeyler yemeyi deneyin. Böylelikle vücudunuzdaki fazlalık sıvıdan kurtulacaksınız.

Kinoa tüketin
Kinoada bulunan kalsiyum ve magnezyum oranı karın şişkinliği için iyidir. ‘Yanlış’ lifler tüketmeyin. Life karşı aşırı hassassanız karın şişkinliği hissedebilirsiniz. Aşırı ekmek, fasulye ve lahana tüketmek buna neden olabiliyor. Çözümlenebilir lifler içeren yiyecekler tüketmelisiniz. Yulaf ezmesi, baklagiller, sebzeler, kök sebzeleri, meyveler ve tanecikli meyveler karın şişkinliğini azaltır.

Süt ve süt ürünleri tüketiminizi azaltın
Süt ve süt ürünleri tükettikten sonra karnınızın şiştiğini hissediyorsanız, bunları çok az tüketin.

Tropikal meyveler tüketin
Papaya ve ananasın karın şişkinliğine iyi geldiği bilinmektedir. İki meyvede de protein sindirimini kolaylaştıran ve yiyeceklerin hızlı bir şekilde parçalanmasına yardımcı papain ve bromelain ismindeki iki enzim bulunuyor.

Ürünlerin bilgilerini dikkatli bir şekilde okuyun

Vitamin takviyelerinin bazılarında buğday ve laktoz bulunuyor. Laktoz ve glüten duyarlılığınız var ise bunlar problemlere yol açıyor. Sorunlardan birisi de karın şişkinliği. Aldığınız ürünlerde glüten, laktoz ya da şeker olmadığından emin olun.

En önemlisi de stres yapmayın!
Karnınız strese karşı çok hassastır. Stresli bir hayat tarzı da karın şişkinliğine neden olur. Stres yapmamaya dikkat edin! Karın şişkinliğiniz var ise bunu görmezden gelmeyin. Görmezden gelmek yerine karın şişkinliğine tükettiğiniz hangi yiyecek ve içeceklerin neden olduğunu gözlemlemeye çalışın.

Bir arkadaşınız karın şişkinliğinden şikayetçi olabilir. Yazıyı paylaşarak karın şişkinliği hakkında bilgilenmesini sağlayın.

Karın Şişkinliği Olanların Kesinlikle Yememesi Gerekenler 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.