Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yasaklanan Zararlı İlaçlar Nelerdir?

05.08.2021
1.614
Yasaklanan Zararlı İlaçlar Nelerdir?

İlaçlar sağlığımız için bazı durumlarda çok gerekli olsa da bazı ilaçlar artık eskisi gibi masun değil. Özellikle yeterli araştırma yapmadan üretilen ilaçlar faydadan çok zarar vermektedir. Yazımızda belirttiğimiz bu ürünlere dikkat etmenizi ve hemen çöpe atmanızı öneriyoruz.

 

Hindistan’dan ithal edilen bazı öksürük şuruplarında Dünya Sağlık Örgütü tarafından zararlı olduğu ve yasaklandığı bir madde yer almakta. Tip dilinde Dekstrometorfan adı ile geçen bu madde zararlı etkilere sahip. Örgütün yayımladığı uyarıya göre bu zararlı etki hakkında eksiksiz olarak bilgi verilmedi fakat toplatılması gerektiği söylenmiştir. Advers etki olarak belirtilen bu uyarıda özellikle bazı öksürük şurupları yer almakta.

İşte Bu Zararlı Maddeleri İçeren Bazı İlaçlar
Dekstrometorfan içeren ilaçlar; -ACTIDEM (Şurup) -BENAFED (Şurup) -BENICAL (Şurup) -BENICAL COLD (Lak Tablet) -BRONKAR-A (Şurup) -DEFEKS (Şurup) -DEKSAN (Şurup) -DORFAN (Şurup) -METORFAN (Draje)

İşte bu ilaçlara dikkat edin. Eğer bu ilaçlar evinizde bulunuyorsa derhal çöpe atın. Çocukları ile beraber büyüklerin de tüketmemesi hakkında uyarılar yapılmıştır.

Uyarıyı alan sağlık bakanlığı 81 ile uyarı göndererek bu ilaçları derhal acil koduyla toplattırmıştır. Ancak erken olarak evinizde aldıysanız hızlı bir biçimde yok edin.

 

Bu öksürüp şurupları ile beraber Dekstrometorfan içeren ilaçlara dikkat etmek gerekir. İlaçları kullanmadan önce muhakkak içerisindekiler kısmına göz atın. Eğer bu madde yer almaktasa o ilacı tüketmemenizi tavsiye ediyoruz. Derhal doktora danışmanızı öneriyoruz.

Ülke içerisindeki bütün ecza odaları da bu konu için eczanelere bilgide bulunuldu ve ilaçlar kaldırıldı. Ancak uyarıdan önce pek çok ilaç satışı yapıldı ve insanlarımızın evinde bulunuyor. Yazımızı okuyup paylaşarak komşu ve akrabalarınızı uyarmanızı öneriyoruz.

Yasaklanan Zararlı İlaçlar Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.