Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Aşı yaptırmayanlar için ilk yasak geldi

Aşı yaptırmayanlar için ilk yasak geldi

Aşı yaptırmayanlar için ilk yasak geldi…
Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu, 2 doz aşısını yaptırmayan müşterilerini iş yerlerine almayacaklarını açıkladı.

Kararın Türkiye’deki 130 bin esnaf için geçerli olduğunu belirten Federasyon Başkanı Murat Ağaoğlu, “Kahvehane ve kıraathane işletmecisi esnafımızın tekrar kapanmayı kaldıracak gücü kalmamıştır” dedi.

YAPTIRIM KARARI GELDİ
Aşı randevusuna ve aşılamaya gidilmemesi kahveci esnafını harekete geçirdi. Sosyal buluşma noktalarından bir tanesi olan kahvehane, kıraathane ve kafeler için federasyon yaptırım kararı aldı.

KAPANMAYI TEKRAR YAŞAMAK İSTEMİYORLAR
En fazla mağduriyet yaşamakta olan kesimin kahvehane, kıraathane işletmesi yapan esnaf olduğunu aktaran Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, kahvehanelerin covid-19 ile mücadele kapsamında 130 bin esnafın 16 Mart 2020 tarihinde iş yerini kapattığını, aralıklarla açılım da olsa 16 ay oyun yasağı ile maddi ve manevi zor günler yaşandığını söyledi.

1 Temmuz tarihinde kontrollü normalleşmeye geçilmesine rağmen havaların ısınmasıyla rehavet yaşandığını belirten Ağaoğlu, şunları dile getirdi:
“Bazı halkımızın aşı olmamaları ayrıca covid-19e kıyasla daha hızlı yayılan mutant virüs nedeniyle de vaka sayılarında çok büyük bir artış olduğu ve vefat sayılarının arttığı gözleniyor. Çok büyük ümitlerle başladığımız normalleşme sürecinin salgının artış göstermesi nedeniyle tekrar sona ermesi ve kısıtlamalar yaşanmasının hem ülkemiz ekonomisine hem de esnafımıza çok derin yaralar açacağı aşikardır. Kısıtlamalar nedeniyle zor günler geçiren kahvehane ve kıraathane işletmecisi esnaflarımızın tekrar kapanmayı kaldıracak gücü kalmamıştır. Bu nedenle Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu ve federasyona bağlı meslek odaları olarak almış olduğumuz karar doğrultusunda yarından (5 Ağustos) itibaren ülke genelindeki tüm kahvehane, kıraathane ve kafelerimize en az 2 doz aşı olmayan yurttaşlarımızı kabul edemeyeceğimizi tüm kamuoyuna duyuruyor, salgın ve hastalıkların sona ereceği güzel günler temenni ediyoruz.” (DHA)

Aşı yaptırmayanlar için ilk yasak geldi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.