Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? Bunları Öğrenmeniz Hayat Kurtarabilir!

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? Bunları Öğrenmeniz Hayat Kurtarabilir!

Bir çok insan bunları bilmeyip yüksek tansiyondan muzdariptir. En büyük sorun, genelde yüksek tansiyonun açık bir belirtisi olmaması ve ölümcül sonuçlara yol açabilmesidir.

 

 

Kan basıncınızı düzenli şekilde ölçmek ve yüksek tansiyonla ilgili her şeyi bilmek son derece önemlidir. Bu makaleyi olabildiğince çok paylaşıyoruz, bu şekilde maksimum insan sayısının uyarı işaretlerini çok uzun süre önce algılama şansı olacaktır.

NEDEN YÜKSEK TANSİYONA SAHİP OLUYORSUNUZ?
Birisinin neden yüksek tansiyona sahip olacağını eksiksiz olarak belirtmek zordur. Aşırı kilogramlu olma, stresli olma, kötü yeme alışkanlıkları, sigara içilmesi ya da aşırı içmek gibi bir takım faktörler vardır. Diğer kolay bir neden de, günlük yeterli miktarda fiziksel egzersiz yapmamanızdır.

Yani, yüksek tansiyon kalıtsal mıdır? Aslında evet, genetik bir rol oynar. Yüksek tansiyona yakalanmış anne ya da büyükbabalarınız var ise, kendisiniz de yüksek tansiyona sahip olmaveyaha duyarlı olabilirsiniz. Ancak, sağlıksız bir hayat tarzı yaşamaktaysanız, bu durum daha da kötüleşmektedir, dolayısı ile riski azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

 

 

VÜCUDUNA NE OLUR?
Kan basıncınız yüksek olduğunda, kalbiniz daha fazla çalışmaya zorlanır ve damarlarınızdan kanın aktığı aşırı kuvvet, duvarlarda basınç hasarı oluşturur.

Zamanla, kalbin aşırı çalışmanın neticesi olarak daha kalın ve sert olabilir. Vücudunuz hastalık veya enfeksiyona karşı savunmaya çalışırken olduğu gibi, vücudun tamamı yüksek tansiyondan etkilenebilir.

OLASI HİPERTANSİYON BELİRTİLERİ
Daha önce belirtildiği gibi, yüksek tansiyonun kesin belirtileri yoktur. Bazı başlıca belirtiler vardır, ismi geçen olabilir varlığını gösterir. Bazen doktorlar ve sağlık profesyonelleri bu tür işaretleri reddeder, ancak burda dikkat etmeniz gerekli olan birkaç şey vardır:

1. BURUN KANAMASI
Burun kanamaları, tek başlarına, genelde tehlikeli bir şey değildir. Bazı insanlar onları diğerler insanlardan daha sık yaşarlar.

 

 

Burun, kolayca kanabilecek çok sayıda küçük kan damarı içerdiğini unutmayın. En sık olarak, burun kanaması soğuk veya diğer bir küçük tahriş şeklinin bir neticesi olarak ortaya çıkar.

Bununla beraber, kimi zaman burun kanamaları kanama bozukluklarına ya da yüksek tansiyona işaret edebilir. Amerikan Kalp Derneği, bunu 180’den daha çok büyük bir sistolik basınca ya da 110’luk bir diyastolik basınca bağlar. Eğer bir burun akıntısı çekerken, bu iki sayıdan daha çok büyük bir kan basıncı değeriniz var ise, beş dakika bekletin ve tekrar test edin ama hala yüksekse, acil yardım isteyin.

2. KRONİK YORGUNLUK

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? Bunları Öğrenmeniz Hayat Kurtarabilir! 1
Yüksek tansiyon, baş ağrıları ve genel yorgunluk gibi birkaç hafif semptomda kendisini gösterebilir.

Genellikle açıklanamayacak kadar yorgun ve iyi hissetmiyorsanız, doktora gitmelisiniz bunlar yüksek tansiyonun bir belirtisi olabilir.

 

 

3. BAŞ AĞRISI
Yüksek tansiyonu olan kişilerde genelde baş ağrısı olabilir. Geçmişte ‘daha hafif bir ağrı’ olarak tarif edilmiştir, sizi yatağa bağlı tutacak kadar çok kuvvetli bir ağrı olmamalıdır. Bununla beraber, şiddetli baş ağrıları dalgaları sporadik olarak ortaya çıkabilir.

Baş ağrısı genelde bu kadar tehlikeli değildir. Ancak, düzenli şekilde ağrınız olursa, bir doktora gitmek isteyebilirsiniz.

4. KİLO VERME
Bu bir sebep olabilir ancak bir semptom değildir; Obezite kesinlikle yüksek tansiyonu etkileyebilir.

Fazla kilogram taşıyan bir şahıs fiziksel olarak daha az aktif olabilir ve bu da kan basıncını etkiler. İnaktif olmak da kan damarlarını etkiler ve daha fazla soruna neden olabilen diyabet riskini arttırabilir.

5. NEFES DARLIĞI
Aşırı yorgunluk, nefes darlığı ve baş ağrısı daima yüksek tansiyonun belirtileri olabilir.

Nefes darlığı çekiyorsanız ve yüksek tansiyon ölçümünüz var ise derhal tıbbi yardım almanızda bir fayda var.

6. AĞIR HORLAMA

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? Bunları Öğrenmeniz Hayat Kurtarabilir! 3
Birkaç çalışma, yüksek tansiyon ve uyku apnesi arasında bir uyuma işaret etti yani uyurken nefes aldığınız yerde. Uyku apnesi ağır horlama ile karakterizedir.

Gün içinde yorgun hissederseniz ve uyuduğunuzda horladığınızı diğer insanlardan haber alırsanız, bu durumda tansiyonunuzu kontrol etmek önemlidir.

7. GÖZDEKİ KANLANMA

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? Bunları Öğrenmeniz Hayat Kurtarabilir! 5


Retinada vasküler yaralanmalar diyabetli ya da yüksek tansiyonlu kişilerde daha yaygındır.

Gözünüzdeki bir kan pıhtısı, tansiyonunuzun çok yüksek olduğuna dair ciddi bir uyarı işareti olabilir. Bu, diğer şeylerin beraberinde, kan damarlarının şişmesi ve malformasyonunun kanıtı olabilir.

8. BAŞ DÖNMESİ
Işık sersemliği ve baş dönmesi yüksek tansiyon belirtileri olabilir.

Eğer aniden ayağa kalktıktan ya da egzersiz yaptıktan sonra başınız dönerse, muhtemelen tehlikeli değildir çünkü bu şeyler hepimizi etkiler.

Ancak, baş dönmesi açıklanamazsa ve rastgele dalgalarla geliyorsa, bir doktora danışın.

9. KULAK ÇINLAMASI

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? Bunları Öğrenmeniz Hayat Kurtarabilir! 7


Kulak çınlaması, sabit, düzensiz ya da titreşimli bir gürültü olarak deneyimlenebilir. Bir saf ses gibi gelebilir, veya uğultulu, cıvıl cıvıl cıvıl sesler gibi gelebilir.

Bazı raporlara göre, kulak çınlaması hipertansiyona neden olabilir.

DİYETİNİZLE YÜKSEK TANSİYONA KARŞI MÜCADELE

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? Bunları Öğrenmeniz Hayat Kurtarabilir! 9
Şimdiye kadar, herhangi bir özel diyetin ya da özel yiyecek türünün tansiyonu düşürdüğüne dair kesin bir kanıt yoktur. Yaygın bir teori, yüksek oranda sebze ve meyve alımının düşük kalmasına yardımcı olabilir.

Her durumda, rutin şekilde sebze, meyve, çilek, fındık ve balık tüketmek asla kötü bir şey olamaz.

Bu tür gıdalar yalnızca yüksek tansiyon riskini azaltmakla kalmaz, hemde kardiyovasküler hastalık ve diyabetin önlenmesine katkıda bulunabilir!

 

Yüksek tansiyonun ‘sessiz bir hastalık’ olarak adlandırıldığını bildiğinizden, ondan muzdarip ancak bilmeyen birini iyi tanıyabilirsiniz ve onu uyarabilirsiniz.

Mümkün olduğu kadar çok kişiyi aydınlatmak için bu bilgileri paylaşmaya yardımcı olun, onları da bilinçlendirin.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? Bunları Öğrenmeniz Hayat Kurtarabilir! 11

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.