Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Doğru ve Sağlıklı Çay Nasıl Demlenir?

03.08.2021
3.393
Doğru ve Sağlıklı Çay Nasıl Demlenir?

Merhaba sevgili okurlarım. Ülkemizde en çok tükettiğimiz içeceklerin ilk sırasında çay geliyor. Yazın sıcağında da kış aylarında soğuk günlerinde de her ortamda sık sık çay tüketiyoruz. Bu kadar sık tükettiğimiz çay esasında doğru demlenmediği zaman ve bekletilmiş olarak tüketilenleri ciddi hastalıklara sebep olur.

 

Sık sık tüketildiği için doğru bildiğimiz pek çok yanlış yapılmaktadır. Bunlardan en basit örneği suyun kaynar derecede demlemektir. Çayın içerisinde bulunan tanen ve tein maddeleri aşırı kaynar su ile temas ettiklerinde aktif duruma gelir. Bu bileşiklerle uzun süre temas halinde kalan kişilerde kanser riskinin daha fazla olabileceği yapılan araştırmalar sonucu bulunmuştur.

Risk grubunda değerlendirilen ve tehlike arz eden durumlardan diğeri ise, uzun süre bekletilmiş ve acılaşmış olan çaylardır. Kafeteryalarda sabah erken saatlerinde demlenilen çay gün ortasına ve akşama kadar çoğu zaman değiştirilememektedir. Tekrar tekrar ısıtılan çaylarda bayatladığından kanser riski taşımaktadır. Doğru çay nasıl demlenir, doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir detaylarına bakalım.

Doğru Çay Nasıl Demlenir?

İki şekilde doğru çay demlenebilir.

İlki; suyu ocağın üstünde kaynatın, kaynayan suyu ocağın üstünden alıp kaynamasının durmasını bekleyin. Daha sonra çay koymuş olduğunuz demliğe tek bir noktada suyu gezdirmeden ağır ağır aktarın. Aktardığınız zaman çayın kabarıp yüzeye çıkması gerekmektedir. Demlenme üstünden 10-15 dakika bir süre geçtikten sonra çay artık demini almaya başlar ve içmeye hazır hale gelir.

 

İkincisi; ketılda kaynatmış olduğunuz çayı direk olarak demlemeyin. Demlikte kaynattıktan sonra üstüne kuru çayı atabilirsiniz . Çayı attıktan sonra kapağını kapatın ve 15-20 dakika demlenmeye bırakın.

Kuru çayı nemli ortamda bırakmayın. Tavşan kanı olmasını istiyorsanız demlemeden önce 1/2 çay kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz. Uzun süre bekletilmiş ve bayatlamış çayları tüketmemeye çalışın.

Doğru ve Sağlıklı Çay Nasıl Demlenir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.