Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Doğal Balgam Söktürücüler Ve Boğaz Ağrısı

03.08.2021
1.654
Doğal Balgam Söktürücüler Ve Boğaz Ağrısı

Öksürük, balgam, boğaz ağrısı ya da kaşıntısı, pek çok insanın şikayetçi olduğu sağlık sorunlarıdır. Bu yazımız doğal balgam söktürücüler hakkında.

 

 

Günümüzün en fazla karşılaşılan rahatsızlıkları arasında bulunan öksürük, balgam, boğaz ağrısı ya da kaşıntısı, pek çok insanın şikayetçi olduğu sağlık problemlerinden bazılarıdır.

Balgamın Nedenleri
Boğazda oluşan balgam, son senelerde endüstrileşmenin artış göstermesi ile beraber oluşan hava kirliliğinin yoğunlaşması, sigara kullanımı, kapalı ortamlar ve bu ortamlarda oluşan kirli, oksitli, zararlı gazların nefes aldıkça solunum yollarından geçerek teneffüs edilmesine bağlı şekilde oluşmaktadır.

Teneffüs edilen bu havanın biyolojik insan sağlığına zararlarını önlemek için, vücut doğal yollar ile kendi kendine bu zararları minimal seviyeye çekmek adına harekete geçer. Akciğerlerde üretilmekte olan balgam yapışkan bir sıvıdır. Halk arasındaki adı bu olsa da tıp alanında mukus olarak adlandırılır. Bazı zamanlarda, farklı nedenlere bağlı şekilde solunum yollarının, enfeksiyonlara ve alerjilere açık hale gelmesiyle balgam oluşumu artış gösterebilmektedir.

Balgam Çıkarmanın Yararları
Günün farklı dönemlerinde kişiler rahatsızlık sebeplerine göre balgam çıkarırlar. Özellikle sigara kullanan kişiler sabahları uyandıktan sonra beyaz renkli, tıkanıklığı giderici balgam çıkarırlar. Sigaraya bağlı şekilde bu bireylerde mukus üreten hücrelerin fazla olması sabah çıkarılan bu balgamı mecburi kılmaktadır.

 

Aksi takdirde nefes almada zorluk çekerler, boğazda ve burunda tıkanıklık yaşarlar. Vücutta oluşan balgamdan kurtulmanın, vermiş olduğu zararları en aza indirmenin ilk adımı balgamı yumuşatmaktır. Sert halde bulunan balgamın vücuttan atılma süresi uzundur. Vücutta kaldığı sürece, bireyin kondisyonuna olumsuz etkisi nedeni ile günlük aktivitelerde enerji eksikliğine sebebiyet verir. Dolayısı ile vücuttan atılan balgam solunum sisteminin rahatlaması ile beraber rutin hayatta da iyileştirici bir rol oynar.

Doğal Balgam Söktürücüler
Her ne sebep ile olursa olsun vücutta oluşan balgamdan evvela; tıbbi destek alınarak, gerekiyorsa doktor kontrolünde ilaç tedavisi yürütülmelidir.

Bunun dışında evde, mutfakta bulunan doğal bitki türlerinin karışımından kürler yapılabilir.

En bilinen doğal balgam söktürücüler şunlardır:

Doğal bal ile acı biber veya soğanı karıştırarak basit ama etkili farklı iki kür yapılabilir.
Ayrıca keçiboynuzu pekmezi ile limon karışımından bir hayli etkili balgam sökücü kür yapılabilir.
Kekik çayı, ıhlamur gibi bitkisel çaylarda mukusun yumuşamasında ve dolayısı ile vücuttan atılmasında etkili olur.

Doğal Balgam Söktürücüler Ve Boğaz Ağrısı 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.