Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Etkiler Nelerdir?

03.08.2021
1.056
Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Etkiler Nelerdir?

Dönemsel olarak vücudunuzda görebileceğiniz bazı etkiler vardır bunun nedeni ise bağışıklık sistemimizin zayıflamasından kaynaklanan gözlemleyebileceğiniz hafif tepkiler vardır. Bağışıklık sisteminin zayıflama sebepleri çoktur ama özellikle mevsim geçişlerinde çok dikkat edilmesi gerekiyor kişisel korumalara dikkat edilmeli kişinin sağlıklıksız beslenmesi ve strese maruz kalması da bağışıklığın zayıflamasına neden olur.

 

 

Bu zayıflık, hastalıklara karşı savunmasız kalmanıza sebep olan en büyük sorundur bağışıklık sistemi insan vücudunda adeta koruyucu asker görevi görür bağışıklık sisteminin zayıflaması vücudun çöküşüne yol açar.Mevsimsel geçişlerde bağışıklık sistemi zayıflar ve mevsim griplerine çok fazla yakalanmanıza neden olabilmektedir. Neyse ki, insan vücudu bağışıklık sistemindeki bu zayıflık ciddi boyutlara ulaşmadan tepki vermekte ve önlem alınmasını talep edebilmektedir.

Bağışıklık Sisteminiz Zayıfladıysa Nasıl Hissederiz!
Bağışıklık düşmesinde yorgunluk hissi ,halsizlik sık olarak gözlenmektedir. Efor sarf ettiğinizde yorulmanız gerekli olan miktardan daha çok yalnızca otururken hissediyorsanız bu bağışıklık sisteminin çöküşünden kaynaklıdır, doktora görünmeniz gerekebilir. Özellikle güne başlangıç bitkin ve yorgun başlamak, uyanırken yorgun kalkmak, istirahat ederken de yorgunluğun geçmemesi gibi belirtiler, bağışıklık sisteminizde ufak problemler olduğuna işaret eder. Bu problem, demir ve vitamin depolarınızın tükenmeye başladığını da göstermektedir.

Sıklıkla Uçuk Çıkarıyorsanız Dikkat!

Uçuk çıkmasının pek çok sebebi vardır ama tekrarlanmasından bağışıklık sisteminin zayıflığının etkisi çok büyüktür.Ağız ve dudakların çevresinde görülen uçuk senede eğer 4 seferden fazla görülüyorsa bağışıklık sisteminizin takviyeye ihtiyacı olduğu gerçeğini göstermektedir. Özellikle uçuğun geçmesine yakın tekrarlaması ya da geçmeye yakın yayılma ve uzun süre ağız çevresinde konaklama durumlarında bağışıklık sistemi destekleri alınmaya başlanmalıdır.Bağışıklık sistemi zayıfladığının göstergesidir

Bağışıklık Sisteminin Enfeksiyonların Tekrarlanması Üzerinde Etkisi!
Enfeksiyonların sık olarak yaşamak bağışıklık sisteminin düştüğünün belirtilerinden birtansidir. Vücuda girerken herhan gibi bir zorlanmaya ve vücutta herhangi bir önlemi bulamayan virüsler,mikroplar ve mikroorganizmalar enfeksiyon olarak uzun süre vücuda yertutar. Vücutta bağışıklığı sağlamakta olan beyaz kan hücreleri bulunur beyaz kan hücrelerinin yeterli seviyede çalışmaması durumunda enfeksiyonlara daha kolay yakalanmamıza yol açar.

 

Tekrarlayan enfeksiyonlar normalden uzun süren hastalık haline yol açar, ishal, yorgunluk, idrar yolu ve genital bölge iltihapları ve mantar enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar bağışıklık sisteminin desteğe ihtiyacı olduğu gerçeğini göstermektedir. Böyle durumların varlığında hastalığın ciddiye alınmaması durumunda ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun yanında yalnızca belirtilere odaklanarak vücudun vermiş olduğu uyarıları geçiştirmeye çalışmak ise yalnızca sorunun geçici bir süreliğine üzerini örtmekten başka hiç bir şeye yol açmaz. Bu sebeple bağışıklık sistemine ilişkin testlerin ve kontrollerin sık sık hastalanan kişiler için yapılması gerekiyor.

Vücudunuzda Nedensiz Yaralar Bağışıklık Sistemi İle İlgisi!
Vücutta nedensiz yere yaraların bağışıklık durumundan kaynaklanmaktadır. Kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirerek bu yaralardan çok rahatlıkla kurtulabileceğini gösterir. Cilt yanıklarının, tahrişlerin veya hafif çiziklerin iyileşmemesi hatta olması gerekli olanden çok sonra iyileşmesi veya lüzumsuz iz bırakması bütünüyle bağışıklık sistemine dikkat çekmektedir dikkat edilmesi gerektiğini gösterir. Özellikle basit görünen,önem verilmeyen sivilceler, ayak mantarları, kasık bölgesinde kızarıklık ve kabarma, saç derisinin pullanarak dökülmesi gibi belirtiler bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösteren en belirgin işaretleri olabilmektedir.

Geç kapanan yaralarda doktora gidilerek bağışıklık sisteminin kontrol edilmesini ve gerekli takviyelerin alınmasını gerektirmektedir. Ayrıca saç dökülmeleri, tırnak diplerinde et kalkmaları, tırnakların kırılması ve şekilsiz uzaması gibi belirtilere de özen gösterilmelidir.. Ağız ve % sivilcelenme ve yağ bezesi oluşumda da bağışıklık sistemindeki zayıflamanın etkisi bulunur.

Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Etkiler Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.