Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yağ yakan hücreleri harekete geçiren besinler…

02.08.2021
1.324
Yağ yakan hücreleri harekete geçiren besinler…

Baharatlar, yemeklerimizi tatlandırmak için kullanmış olduğumuz yararları sayısız olan lezzetli besinlerden. Peki bazı baharatların göbek yağlarını eritmede mucizevi bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Kalorili diye fazlaca tercih etmekten kaçındığımız bazı besinlerin esasında yağ yakan hücreleri harekete geçirip metabolizmayı hızlandırdığı uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Peki metabolizmayı ateşleyen besinler, baharatlar neler? Yağ yakan hücleri harekete geçiren besinler ve baharatlar neler? Göbek eriten baharatlar hangileri? İşte soruların yanıtları ve besinlerimize tat veren süper yararlı baharatlar…
Yemeklerinize ilave ettiğiniz baharatlar metabolizmanızı hızlandırarak göbek yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

 

İşte göbek yağlarınızdan kurtulmaya yardımcı mucizevi baharatlar…

ZENCEFİL: Bu aromatik baharat, mide rahatsızlıklarında yatıştırıcı özellik taşıyor ama hemde kilogram da verdiriyor. Antioksidan yönünden zengin olan bu baharat, acı biberde bulunan kapsaikin adlı bileşik ile yüklü.

Çalışmalar, kapsaikin maddesinin metabolizmayı hızlandırdığını ve sonuç olarak da kalori yaktığını gösteriyor. Metabolism dergisinde yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, zencefil gıda termik etkisini artırır ve tokluk duygusunu destekler.

BİBERİYE: British Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, biberiyede bulunan karnosik asit, açlık kan şekeri seviyesini düşürerek kilogram alımına sınır koyar

 

Açlık kan şekeri, sekiz ila 12 saat yiyeceksiz kalındığında (genelde gece) ölçülen şeker değeridir. Bir başka çalışmaya göre, polifenol ve flanonoid bileşenlerini içeren biberiye, tip 2 diyabetle ilgili enzimlerin engellenmesine yardım eder. Biberiye çayı da zayıflamak isteyenlere bir hayli fayda sağlar.

PUL BİBER: Baharata acı tadını veren kapsaikin maddesi, metabolizmayı hızlandırmayı sağlar. Hollanda’da yapılan bir çalışmada küçük dozlarda her yemeğe pul biber katmak (2.56 mg kadar kapsaikin), negatif enerji dengesi artmış yağ oksidasyonunu artırarak vücudu daha fazla yağ yakmaya teşvik eder.

ZERDEÇAL: Kurkuminden gelen pigment, direk olarak vücudun iltihabına karşı hareket eden bir fitokimyasaldır.

Enflamasyonu kontrol altına almak, vücudun metabolizmayı uyarıcı bir hormon olan leptini kabul edebilirliğini geliştirir. Bunların yanında zerdeçalın pek çok yararı daha vardır. Bunların yanında zerdeçalın pek çok yararı daha vardır.

HARDAL TOHUMU: Hardal bitkisinden elde edilen bu keskin baharat, tam bir metabolizma güçlendirici özelliktedir. Amerika’de yapılan bir araştırmaya göre, hardal bitkisinde bulunan homobrasinolit bileşeni, kas hücrelerini uyararak vücudun dayanıklılığını ve kas kütlesini artırır.

Uykuyu düzene koyan melatonin hormonu, hardalda da bulunmaktadır. Bu hormon, “bej yağlar” denilen, kalori yakan ve kilogram kontrolünü sağlamakta olan yağ hücreleri grubunu uyarır.

Yağ yakan hücreleri harekete geçiren besinler… 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.