Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kemoterapiden 100 kat daha Etkili Karahindiba

02.08.2021
3.809
Kemoterapiden 100 kat daha Etkili Karahindiba

Karahindiba çayı, kanser hücrelerini etkileyerek 48 saat içerisinde çözülmelerini sağlar ve yeni daha sağlıklı hücrelerin hastalık kapmalarını engeller.

 

Çoğunlukla ihmal edilen bu bitki, pek çok tıbbi özelliklerinde ve yapmanız gerekli olan tek şey, bu bitkiyi trafikten uzak, temiz yamaçlardan toplamak. Büyükannelerimiz, tıbbi özelliklerinin bilincinde olarak, karahindiba çiçeklerinden şuruplar yaptılar; fakat bilmedikleri nokta, karahindiba kökünün kanser hastalarına yardımcı olabileceğiydi.

Bilim adamları, bu bitkinin kökünün kemoterapiden çok daha iyi olduğunu keşfettiler; çünkü kemoterapinin tam tersine, karahindiba sadece kanserli hücreleri öldürüyor.

Mucize karahindiba çayı
Kanada Windsor Üniversitesi Kimya ve Biyokimya Bölümü bir araştırma yürüttü; sonuçlar, kanser hastaları için yeni bir umut teşkil ediyor. Karahindiba kökünün, vücuttaki daha sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri etkili bir biçimde öldürdüğü keşfedildi.

Zayıflamak için Karahindibanın Yararları: Karahindibanın hormonları dengeleyip tokluk süresini uzatması gerekse çok düşük kalorili olması zayıflamak isteyenler için ideal bir besindir.

Kanserden korunmak için: İçerdiği yüksek orandaki C vitamini ve luteolin gibi maddeler çok etkili antioksidan özellik gösterdiğinden kanserin önlenmesinde kullanılabilecek besinler arasındadır. Ayrıca luteolin maddesinin kanser hücrelerini zehirlediği iddia edilmiştir.

Anemi ( Kansızlık ) : Hindiba demir, vitaminler, ve protein içeriği nispeten iyi seviyededir. Bu nedenle kansızlık içinde doğal bir destek besindir.

Yüksek Tansiyon: Çok yüksek potasyum içeriği ve diüretik özelliği birleşince doğal bir tansiyon düşürücü besinler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Kökleri ise başlı başına bir sağlık mucizesidir. Tıpkı zencefil ve zerdeçal gibi antioksidan kapasiteleri çok yüksektir. İçerdiği inülin maddesi sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak florasını düzenlemektedir.

Kemik Sağlığı için karahindibanın yararları: Karahindiba kemiklerin büyüme ve gücü için gereken kalsiyumca zengin ve yaşlanmaya bağlı hasardan kemikleri korumak vitamin-C ve luteolin gibi antioksidanlar bakımından zengindir.

Karaciğer Bozukluğu : Karahindiba pek çok yönden karaciğer yardım edebilir. Vitamin-C ve luteolin gibi antioksidanlar karaciğerin yenilenmesine katkı sunarken diğer bileşikler karaciğer sağlığının korunmasını sağlar,safra ve sindirim yollarına da muazzam etkileri vardır.

 

Diyabet için Karahindiba Yararları: Bu bitki, kan şekeri düzeyini kontrol altına alırken hemde pankreastan insulin üretimini uyarmaktadır. Karahindibanın diyabet etkisi üstündeki etkisi yalnızca bu değildir, diüretik yapıda olduğundan böbrekleri çalıştırarak vücuttan aşırı şekerin temizlenmesine yardım edebilir. Eğer karahindiba ekstresi ve uzun vadeli tedavi amaçlı kendisi kullanılacaksa çok etkili olduğu unutulmamalı ve doktor önerisinde olmalıdır. Çünkü, ilaç etkileşimleri göz önüne alınırsa, eğer şeker düşürücü ya da diüretik ilaçlar kullanılıyorsa uzun vadeli ya da aşırı miktarda karahindiba tüketimi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Cilt bakımı için karahindiba yararları : Kara hindibasap ve köke yakın kısımdan çıkan süt; alkalin, antiseptik ve antifungal ( mantar karşıtı ) bileşikler içerir. Bu süt tabiki profesyonel denetiminde uygulandığında egzama, kaşıntı, sivilceler gibi cilt sorunlarına etki göstermektedir. ( Kullanırken mutlaka göz ile temasından kaçının ). Karahindiba hemde hormonları dengelediğinden sebze olarak tüketilmesi sivil sorunu çekenler için bir hayli etkilidir. Karahindiba bu kadarla kalmaz, yağlı ve akneli cilt gözeneklerindeki toksin maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Ter ve idrar akışını hızlandırdığından hızlı iyileşme sağlayabilir.

Karahindiba Çayı Tarifi: Sizlere sebze ya da meze olarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz fakat çayı’da tüketilebilir. Özellikle yeşil tüketmenizi öneri etmekle beraber, bir tutam kuru ya da yeşil karahindiba otu ya da kökleri bildiğimiz çay gibi demlenerek içilir. Kesinlikle kaynatarak tüketmeyiniz.

Karahindiba yemeği ve karahindiba salatası:
Radika kavurması da adı verilen bu yemek tıpkı ıspanak gibi hafifçe haşlanır, çok kısa süre zeytinyağı içinde kavrulur ve ister sosla ister yoğurtla beraber yenir. Ayrıca yumurta ilave edilerek de enfes yemeği yapılabilir.

Radika salatası ise, gerek yeşillik olarak gerekse hafif haşlanıp isteğe bağlı, peynir, zeytinyağı ile karıştırılarak güzel tatlar elde etmek mümkündür.

Not: Yüzlerce yararı olan ve burda bir kısmına yer vermiş olduğumuz bu kıymetli bitkiyi tüketirken her besinde olduğu gibi aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Normal bir sebze olarak güvenle kullanabilirsiniz. İçerdiği inülin maddesi bazı insanlarda alerjiye neden olabilir. Diğer bitkilerde olduğu gibi hamile ve emziren kadınlar için uzun süre kullanımı sakıncalar doğurabilir. Anılan faydalar asla tedavi yerine geçemez.

Kemoterapiden 100 kat daha Etkili Karahindiba 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.