Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Gelişim Çağındaki Çocukların Boyunu 5 cm Uzatan Yiyecekler

02.08.2021
1.872
Gelişim Çağındaki Çocukların Boyunu 5 cm Uzatan Yiyecekler

Gelişim çağında çocuklar doğru yiyeceklerle beslendikleri takdirde daha uzun boylu olma şansına sahiplerdir. İşte vücutta büyüme hormonu (HGH) üretimini artırmaya yardım edecek yiyecekler…
Çocuklar ve gelişimini tamamlamamış çocuklar için bahsedeceğimiz bu liste pek kıymetli. Genetik faktörlere müdahale etmek mümkün değil, fakat HGH üretimini ne kadar artırırsak o kadar faydalı olacaktır. Bunun için çeşitli daha sağlıklı yiyecekler tüketmeli, şekerden kaçınmalı ve kilogramyu ideal düzeyde tutmalı. HGH’yi artıracak yiyecekler ise;

 

Yatmadan önce birkaç dilim ananas atıştırın. İçeriğindeki melatonin içerisine çok daha iyi bir uykuya yardım edecektir. Daha iyi bir uyku ise daha fazla HGH üretimi demektir. Diğer melatonin bakımından zengin yiyecekler ise; mısır, kuşkonmaz, üzüm, nar, zeytin, salatalık, yulaf, ceviz, ayçiçeği tohumu ve keten tohumu.

Hindi göğsü
Bir aminoasit olan arginin, HGH’yi artırır. Araştırmalar, günde yaklaşık 15-20 gram tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Hindi göğsü ise arginin bakımından en zengin yiyeceklerdendir. Arginin bakımından zengin diğer besinler; tavuk, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve yer fıstığı.

Kırmızı et
Büyümek istiyorsanız hayatınıza bol bol proteini dahil etmelisiniz. Protein içinde bulunan aminoasitler, vücudunuz tarafından organlardan kemiklere kadar tüm dokuları yaratmak için kullanılır. Bunun için en doğru seçim sığır eti. Sığır eti, daha sağlıklı hücrelerde rol oynayan bir aminoasit olan L-ortinini sentezlemenize yardımcı olduğu gösterilmiştir. Et tüketmiyorsanız bitki bazlı protein kaynaklarından da yararlanabilirsiniz.

 

Uskumru
Kemikleri daha sağlıklı ve işlevsel tutmak için D vitaminine ihtiyacınız var. D vitamini güneş ışığı da olmak üzere belirli kaynaklardan alınmalı. D vitamini sağlığınız için oldukça önemli. Ton balığı, uskumru, somon, müstahkem süt, sığır karaciğeri, peynir ve yumurta sarısı gibi yiyeceklerden D vitamini takviyesi alabilirsiniz. D vitamini toksik olabilir, bu sebeple doktor tavsiyesi olmadan takviyeye başlamayın.

Avokado
Vücudunuzun kalsiyum ve D vitamini uygun biçimde işlenmesi için magnezyum ihtiyacı vardır. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin besinler yiyorsanız, magnezyum açısından zengin besinler yediğinizden emin olun. Bunun için avokado iyi bir seçenek. Magnezyumi ayrıca kan basıncını ve kalp ritmini düzenlemeye yardım edecektir. Magnezyum bakımından zengin diğer gıdalar: Somon, fındık, fındık ve mercimek gibi baklagiller.

Hindistan cevizi yağı
HGH’yi arttırmanın bir yolu kilogram vermek. Hindistan cevizi yağıyla yemek yapmak ya da bir yüzeye eklenmesi vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olur. HGH seviyenizi dört saate kadar yükseltmek için iki kilogram vücut ağırlığına bir gram hindistan cevizi yağı ekleyin. Hindistan cevizi et yağı gibi doymuş bir yağdır, fakat hindistan cevizi yağı sizin için sağlıklı olan orta zincirli bir trigliseritdir.

Çilek
Sağlıklı bir kemik gelişimi için C vitamini önemlidir. Vücut, kolajen yaratmak için C vitamini kullanır. Bu kıymetli vitamini alabileceğiniz çilek ilk sırada olmak üzere; portakal, karpuz, kavun ve kivi.

Gelişim Çağındaki Çocukların Boyunu 5 cm Uzatan Yiyecekler 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.