Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu besini fazla tüketmek zeka geriliğine sebep oluyor!

02.08.2021
1.372
Bu besini fazla tüketmek zeka geriliğine sebep oluyor!

Birçok besin fazla tüketildiğinde faydadan çok zarar sağlıyor. Fazla tüketiminden kaçınmanız gerekli olan besinlerin en önemlilerinden biri meyan kökü… Meyan kökünün fazla tüketilmesi pek çok sağlık problemine sebep oluyor. Meyan kökü içeren besinler tüketmek zeka geriliğine sebebiyet verebiliyor. Peki meyan kökünün diğer zararları nelerdir? Meyan kökünü ne kadar tüketmek gerekir? İşte detaylar…

 

Çok eskilerden beri Anadolu’da şerbeti yapılan, çay olarak tüketilen ve pek çok gıda ürününe de katılan meyan köküne yönelik son senelerde yapılan araştırmalar özellikle anne adaylarını yakından ilgilendiriyor.

Yapılan araştırmaların yüksek tansiyonu, düşük potasyumu, kalp hastası olanların ve hamile bayanların meyan kökü tüketmemesi gerektiğini göstermiştir.

HAMİLE BAYANLAR DİKKAT.!

Meyan kökünün hamile kadınlarda erken doğuma neden olabildiği değerlendirilmektedir. Çok miktarda meyan kökü ve onu içeren ürünler yemek çocuğun zekasını geriletiyor.

Meyan kökünün içindeki glisirizin anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini de olumsuz etkiliyor. Ayrıca dikkat eksikliği de yapmaktadır.

Meyan kökünün mide zarını koruduğunu, romatizmal hastalıklara ve ülsere karşı da iyi gelmektedir. Şerbetinin epilepsi hastalarında sakinleştirici etkisi de biliniyor.

 

Şeker Hastaları Dikkat Etmeli

Ancak meyan kökü şerbetinin şekerden 40 kat daha tatlı olduğu unutulmamalıdır…

MEYAN KÖKÜ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Meyan kökü sıvı preparatının suyun içerisine katılarak tüketilmekte, fakat meyan kökü preparatları potasyum düşüklüğü ve kalp yetmezliği yapmış olduğu için 9 haftadan fazla kullanılmamalı ve günlük dozu 200 ile 600 miligramı geçmemelidir.

Özellikle yüksek tansiyonu, düşük potasyumu, kalp hastalarının ve hamilelerin meyan kökünü tüketmemesini öneren uzmanlar, “Meyan kökü antiaritmik ilaçlarla etkileşime girer. Kemoterapi esnasında da kullanılamaz. Meyan kökünün en belirgin yan etkilerinden biriside hamilelerde erken doğuma sebebiyet vermesidir…”Bu besini fazla tüketmek zeka geriliğine sebep oluyor! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.