Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Kemikleri Güçlendiren Doğal Gıdalar Nelerdir?

31.07.2021
2.705
Saracoglu Kemikleri Güçlendiren Doğal Gıdalar Nelerdir?

Teoporoz hastalığı halk dilinde kemik erimesi olarak bilinmektedir. 35 li yaşlardan sonra daha sık görülmektedir. Bu rahatsızlıkta yalnızca kemikler değil erken yaşlarda diş kaybı da söz konusudur. Kemik problemleri bayanlarda görülme oranı 2 kat daha yüksektir. Özellikle doğum nedeniyle belli yaşlardan sonra kemik erimesi rahatsızlığı görülmektedir. Osteoporoz kemik arasında boşluk manasına gelir. Bu da kemikleri güçsüz hale getirmektedir.

 

Kemik kaybı yaş ilerledikçe doğal olarak oluşmaktadır. Amacımız bu kaybı en aza indirebilmektir. Beslenmenizde yapacağınız ufak değişikler ve saracoglu hocamızın önerileri ile bu sorunu kökünden çözebilirsiniz.

Şimdi kemikleri güçlendiren ve kemik sağlığını koruyan en etkili doğal gıdaları sizler için sıraladık.

Süt Ürünleri:
Süt ve süt ürünleri, kemikler için bir hayli önemli bir besin kaynağıdır. Kemiklerin daha kuvvetli olmasını sağlamaktadır ve gerekli kalsiyum ihtiyacını kaşılamaktadır.

Günde üç porsiyon süt yemeyi hedefleyin. Yetişkinler için tavsiye edilen kalsiyum miktarı günde 1.000 miligramdır ve 50 yaşın üstündeki bayanlar ve 70 yaşın üstündeki erkekler için günde 1.200 mg’a yükselir. Bu yüzden küçük büyük demeden süt tüketilmesi gerekir. Burada dikkat edilmesi gerekli olan önemli nokta süt ürünleri yemeklerden sonra tüketilmemelidir. Et, balık, tavuk gibi yemeklerden sonra süt ürünleri tüketilmemesi gerekmektedir. Bu yüzden ilerleyen yaşlarda bu konu da daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yeşil sebzeler:

Yemeklerinize yeşil sebzeleri daha çok tüketin. Kemikleriniz için hiçbir şey kalsiyumdan çok daha iyi değildir. Tabii ki süt ürünleri de satın alabilirsiniz, fakat kalsiyumun pek çok sebzede de bulunduğunu biliyor muydunuz? Lahana, kara lahana ve şalgam gibi koyu yapraklı yeşillikler kalsiyum açısından zengindir. Bir fincan pişmiş şalgam yeşillikleri yaklaşık 200 mg kalsiyum içerir (günlük hedefinizin% 20’si). Koyu yeşillikler ayrıca osteoporoz riskinizi azaltabilecek K vitamini içerir. Bu yüzen her yemekte muhakkak az da olsa yeşillik tüketmek gerekiyor.

Patates:
Patatesin içerisinde magnezyum ve potasyum vardır. Bu besinleri alabilmek için düzenli ilaçlanma tatlı patates tüketmeniz gerekir. Aşırı tüketimden korunmak şartıyla kararınca patates tüketilebilir. Ayrıca patatesi kızartma olarak değil, haşlama yolu ile sıcak yemekler ile tüketilmesi gerekir.

Narenciye:
Güne başlamak için greyfurt ya da portakal gibi turunçgiller ekleyin. Kemik kaybını önlemeye yardımcı olmak için tat alma duyunuzu uyandırın ve diyetinize C vitamini ekleyin. Bütün bir greyfurt, yaklaşık 88 mg C vitamini içerir, bu da size bütün gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz miktarı verir.

İncir:
İncir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum içeren süper kemik güçlendirici meyvelerdir. Taze incir genelde yaz ve sonbaharda bulunmaktadır, fakat onları tüm yıl kuru bulabilirsiniz. Yarım bardak kuru incir 121 mg kalsiyum içerir.

Somon:
Somon ve diğer yağlı balık türleri kemik güçlendirici gıdalardır. Vücudunuzun kalsiyum kullanmasına yardımcı olan D vitamini ve kemiklere yardımcı olan omega-3 yağ asitleri içerirler.

Badem:
Bademler, diğer bazı kuruyemişler ve tohumlar gibi, kuvvetli ve daha sağlıklı kemikler için gereken kalsiyum, magnezyum ve protein ile yüklenir. Günde bir avuç fındık yiyin. Antep fıstığı ve ayçekirdeğinin benzer yararları vardır.

Soya peyniri:
Tofu gibi vejetaryen proteinler beslenme merkezleridir ve 860 mg’dan fazla kalsiyum içerebilir. Araştırmalar, tofunun başka kemik yapıcı yararları olduğunu gösteriyor. Tofu, izoflavonlar içerdiğinden, menopoz sonrası bayanları kemik hastalıklarından korumada yararlı olabilir.

Tavsiyeler:

Çayı muhakkak limonlu için
Sigara ya da alkol kullanıyorsanız hemen bırakın.
Kola gibi asitli gıdalardan uzak durun.
Her gün muhakkak yürüyüş yapın.
Güneş ışığından olabildiğince faydalanın.
Bu basit maddelere dikkat ettikten sonra sağlıklı ve rahat bir yaşlılık evresini geçirmiş olacaksınız.

Saracoglu Kemikleri Güçlendiren Doğal Gıdalar Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.