Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Covid-19 (Koronavirüs) Hafif Atlattığımız Nasıl Anlaşılır?

Covid-19 (Koronavirüs) Hafif Atlattığımız Nasıl Anlaşılır?

Merhaba sevgili okurlarımız. Çin’in Wuhan kentinde başlayıp bütün dünya’ya yayılan covid-19 (koronavirüs) ülkemizde öncelikle Mart ayında görülmüştür.

 

 

Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıktığı söylense de bir hayli riskli ve ölümcül olan bu virüsün kolay kolay bitmeyeceği kolaylıkla yayıldığından dolayı hızla artarak yayılmaya devam etmektedir.

Yalnızca ülkemizde değil bütün dünyada görülen covid-19 ile alakalı tam manasıyla aşı ve tedavi yöntemi bulunmamakla beraber ölü sayısındaki artışta gün geçtikçe artmaktadır.

Koronavirüs en fazla kronik rahatsızlığı olan kişilerde ve 60 yaş üstü olanlar risk grubu altında. Toplumda koronavirüs ‘u en yoğun geçirenler ise 18-55 yaş arasında olanlardır. Koronavirüse yakalananların bir bölümü ağır geçirirken bir bölümü hafif atlatabilmektedir.

Yapılan araştırmalar neticesinde koronanın hafif geçiren kişilerde belli farklı belirtileri vardır. Öyle ki kişi test yapmamış ise koronayı geçirdiğinin farkında bile varmıyor.

Aynı şekilde genel olarak 1-3 günlük kısa süreli etki oluyor ve sonrasında geçiyor. Peki hafif geçiren kişilerde belirtileri nelerdir?

 

Bu kişilerdeki en önemli belirti halsizlik ve sırt ağrısı oluyor. Genel olarak belden başlayan bu ağrı üst kısımlara doğru çıkıyor.

Herhangi bir yorucu iş yapılmak sızın sanki iş yapmış gibi ağrılar olur. Bu ağrı genel itibari ile 1-iki gün gibi kısa bir süre içinde geçer.

 

belirti ise ishal olarak karşımıza çıkıyor. Koronanın etkilediği en önemli sistemlerden birisi de bağırsak sindirim sistemdir. Bu yüzden başlangıç hafif belirtileri olarak ishal sıralanmaktadır.
Hafif belirti ise öksürüktür. Çok sık olmamakla beraber genel itibari ile kuru öksürük olarak karşımıza çıkar. Hafif öksürükler meydana gelmektedir.
Belirti ise halsizliktir. Hafif ya da orta dereceli bir halsizlik olur. Genel olarak 1-iki gün gibi kısa bir süre içinde geçmektedir.
Bunlar dışında herhangi bir belirti göstermeden de hastalığı atlatanlar var. Herhangi bir belirti göstermeden geçirenlerde 7 ile 10 gün sonrasında antikor çıkmaya başlar ve 2 hafta sonra tespit edilebiliyor.

İlgilini çekebilir Saraçoğlu Romatizma için Kür Tarifi
Belirtisiz geçirenler fakat evde başka koronavirüs testi pozitif olan var ise test yapılarak tespit edilmeye çalışılır.

Yeni tip corona virüs bir kez atlattıktan sonra tekrar yakalanmamak gibi bir durum söz konusu değildir. Yakalanma riskinin çok yüksek olduğu hiçbir zaman unutmayarak sosyal mesafeye ve maske kullanımına dikkat etmek gerekir.

Bu hafif belirtileri eğer yakalandıysanız yapmanız gerekli olan beslenmeye dikkat etmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek
bol bol C vitamini takviyesi ile hızlı bir biçimde atlatabilirsiniz.

Genel olarak kronik rahatsızlığı olmayan kişilerde bu hafif belirtileri görülmektedir. Bu belirtileri uzun devam etmesi ya da çoğalması durumunda derhal hastaneye gitmenizi öneriyoruz.Covid-19 (Koronavirüs) Hafif Atlattığımız Nasıl Anlaşılır? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.