Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Akciğer Kanseri Başlangıç Belirtileri Nelerdir

31.07.2021
2.869
Akciğer Kanseri Başlangıç Belirtileri Nelerdir

Sigara kullananlar genel olarak kanser olacağını düşünmeden sigara içmeye devam ederler.Ancak bilinmesi gerekli olan şey, akciğer kanseri bütün dünya üstündeki en yaygın kanserdir.Akciğer kanserine pek çok neden bulunmakla beraber sigara en hızlandıran nedenler arasındadır.Aynı zamanda sigara içmeyenlerde akciğer kanserine yakalanabilir.Kötü hava koşulları,kötü beslenme,bakımsızlık gibi pek çok neden sigara içmeseniz dahi sizi kansere sürükleyebilir.Dünyada akciğer kanseri olanların %15’i geçmişinde sigara içmemiş olanlardır.Şimdi bu belirtilere göz atalım.

 

 

1: Şiddetli Öksürük

Öksürme normal bir eylemdir ama bu öksürükler uzun süre ve artarak devam ediyorsa akciğer kanseri belirtisi olabilir.Aynı zamanda kanlı öksürükler de kanserin ilerlemiş safhası demektir.

2: Göğüs ve Omuz Ağrısı

Zaman zaman omuzlar ve kollardaki ağrılar akciğer kanseri belirtisi olabilir.Bu semptonlar akciğer kanseri hastaların en yaygın şikayetlerinden birisidir.

 

3: Nörolojik Sorunlar

Nörolojik sorunlar akciğer kanseri belirtilerindendir.Zihinsel karışıklık,kararsızlık,hafıza kaybı gibi problemler görülebilir.Gerçekleri düşünme ve hatırlamada güçlük çekiyorsanız dikkat etmelisiniz.

4 : Solunum Hastalıkları

Pnömoni ve bronşit gibi kalıcı solunum yolu hastalıkları, akciğer kanserinin bir belirtisi olabilir.En önemli belirtilerinden olan bu rahatsızlıkları sık sık yaşamaktaysanız göğüs röntgeni çekmenizi öneriyoruz.

5: Astım

Astım hastalığı toz,alerji,kötü hava,nem gibi bazı etkilerden dolayı meydana gelebilir.Ancak, astım hemde bir akciğer kanseri belirtisi de olabilir. Dikkat etmenizi öneri ederiz.

 

6: Yemek Borusunda Yapışkan Hissi
Yemekleri yutmada güçlüklar, iltihaplanmalar akciğer kanseri belirtilerinden birisidir.Boğazınıza hep bir şey yapıştığı hissi olur.

7: Ses Kısıklığı
Sıcak ve soğuk havalar farketmeden sesiniz kısılıyorsa akciğer kanseri belirtisi olabilir. Akciğer kanserinde ses telleri zarar görmekte ve ses kısıklığı olabilemektedir.

 

 

8: Kemik Ağrıları
Kemikleriniz ağırıyor ve özellikle gece yatarken ağrı yaşamaktaysanız akciğer kanserinden şüphelenebilirsiniz.Akciğer kanserinde kanser kemiklere zarar veriyor ya da kemiklere sıçramış olabilir. Bu yüzden ağrılar oluşabilmektedir.

9: Beklenmeyen Kilo Vermeler
Kilo alıp bazen kaybetmeniz bir hayli çok normaldir, fakat kilogramnuzdaki ani bir düşüş göz ardı edilmemelidir. Sıradışı kilogram kaybı genelde akciğer kanseri de olmak üzere pek çok ciddi sağlık durumu ile ilişkilendirilir. Bunun sebebi, kanserli hücrelerin vücudunuzdaki tüm enerjiyi tüketmesi ve gıdanın enerjisinin hücrelerinizde nasıl kullanıldığını bile kontrol edebilmesidir.Akciğer Kanseri Başlangıç Belirtileri Nelerdir 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.