Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Düzenli Saç Boyamak Kansere Yol Açıyor..!

30.07.2021
1.852
Düzenli Saç Boyamak Kansere Yol Açıyor..!

Düzenli saç boyayan ve kimyasal saç düzleştirici kullanan bayanların meme kanserine yakalanma olasılığının arttığı bildirildi.

 

Amerika Ulusal Sağlık Enstitülerinin 46 bin 709 kadın ile gerçekleştirdiği ve sonuçları “International Journal of Cancer” dergisinin web sitesinde yayınlanan araştırma, düzenli saç boyayanlarda meme kanserine yakalanma riskinin, boyamayanlardan % 9 daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Afrika asıllı Amerikalı kadınlarda her 5 ila 8 haftada saç boyası uygulamanın, meme kanseri riskinin % 60 artmasıyla ilişkisi saptanırken, bu riskin beyaz kadınlarda % 8’lerde olduğu belirlendi.

 

Araştırmada ayrıca her 5 ila 8 haftada kimyasal saç düzleştirici kullanan kadınlarda meme kanseri olasılığının % 30 arttığının gözlemlendiğine de yer verildi. Bu arada, uzmanlarca, yarı kalıcı ya da kalıcı olmayan saç boyalarıyla meme kanseri arasında benzer bir ilişki bulunmadığı da kaydedildi.

Çalışma ekibinden Alexandra White ise “Uzmanlar uzun süreden beri saç boyamayla kanser arasındaki olası bağlantıyı inceliyordu, fakat sonuçlar tutarsızdı. Çalışmamızda saç boyası kullanımıyla bağlantılı yüksek meme kanseri riskini görüyoruz. Etki, özellikle düzenli kullanan Afrika asıllı Amerikalı kadınlarda daha kuvvetli.” değerlendirmesinde bulundu.Düzenli Saç Boyamak Kansere Yol Açıyor..! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.