Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Granit efektli tava ne demektir? Zararlı mıdır?

29.07.2021
562
Granit efektli tava ne demektir? Zararlı mıdır?

Merhaba sevgili okurlarımız. Yazımızda bir karışıklığı çözüme kavuşturmaya çalışacağız. Marketlerde ve pek çok online sitelerde granit efektli tavalar satılmaktadır. Görünüşe bakıldığı zaman granit gibi duran fakat granit olmayan bu tavalara göz atacağız. Hatta bazı durumlarda granit efektli tavaları hiç bir uyarı olmadan granit tava adıyla satılmaktadır. Şimdi yazımızda bu kavramlara yer vereceğiz.

 

Granit Efektli Tava Ne Demektir?

Granit efektli tavanın granit tava ile alakası yoktur. Granit tavaların üst yüzeyi organik granit malzemesi sayesinde kaplanmaktadır. Granit efektli tavalar ise sıradan tavalar gibi alüminyum ya da teflon ile kaplama yapılmaktadır. Görünüm olarak granit tavalara benzemesi için renklendirilme işlemi yapılmaktadır.

Granit Efektli Tava Sağlık Açısından Zararlı Mıdır?
Sağlık açısında granit tavalar ile kıyaslanmaması gerekmektedir. Granit tavadaki sağlık etkisi granit efektli tavalarda yoktur. Sıradan teflon tavalar gibi kaplama vardır. Özellikle dayanıklılığı düşük olan bu tavalar belli kullanımdan sonra yıpranmaktadır. Bu da kanserojenik maddelerin gıdalara karışması manasına gelmektedir.

Tava Alırken Dikkat Edin!
Granit tava alacağım diye efektli tava almayın.
Ambalaja dikkatli şekilde göz atın.
Granit tavalar efektli tavaya göre biraz daha ağırdır
Marketlerden satın alırken fiyat etiketine değil ürünün üzerindeki etikette granit tava mı yoksa efektli tava mı olduğuna dikkat edin.
Granit efektli tavalar sağlık açısından daha sağlıklı değildir, öneri etmiyoruz.Granit efektli tava ne demektir? Zararlı mıdır? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.