Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Damarları temizleyen 10 mucizevi besin

Damarları temizleyen 10 mucizevi besin

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, dünyada en sık rastlanılan ve genelde ölümle sonuçlanan hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları geliyor. Kalp hastalığını bu kadar ölümcül kılan, arterlerde ilerleyen plak birikmesidir, bu da iç duvarları daraltır, kan akışını sınırlar ve eninde sonunda bloke eder.

Arterler, oksijenden zengin kanı kalpten vücuttaki farklı dokulara taşıyan kan damarlarıdır. Plak oluştuğunda ve kan akışı engellendiğinde, bu tıkalı ya da tıkalı arterler kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler hastalıklar gibi daha ciddi problemlere yol açabilir. Peki, arterlerinizin daha sağlıklı olması ve tıkanmadan koruması için neler yapabilirsiniz?

Damar tıkanıklığını önlemek için neler yapabiliriz?
Dengeli ve düzenli beslenme, spor ve egzersiz ile kalp ve damar hastalıklarından kurtulabiliriz. Yiyecekler, tıkanıklığı azaltmak ve arterlerinizin daha fazla hasar görmesini engellemek için doğal bir çare olarak kullanmak mümkündür. Bu haberimizde damarlarınızı bir kez daha doğmuş gibi tertemiz hale getirecek en etkili 10 besini sizler için derledik.

Damarları temizleyen yiyecekler
Bilimsel araştırmalar, bu yiyeceklerin damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor:

Yeşil çay
Yeşil çay, damarlara hasar veren oksidatif stresi azaltır ve damarları temizler. İçerdiği antioksidanlar kolesterolü düşürür ve bu sayede kalbi korur.

Nar

İçerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde nar, kan akışını arttırır ve damarların tıkanmasını önler.

Yulaf
Yulaf, kolesterolü düşürür ve damarları temizler. Öğünlerinize yulafı eklemenizi öneririz.

Zerdeçal
Zerdeçal, damar temizliğinde en etkili baharatlardan birisidir. Ayrıca damar sertliğini önler ve yağ depolanmasını engeller.

Badem
E vitamini, çözünebilen lif ve tekli doymamış yağlar açısından bir hayli zengin olan badem, içerdiği antioksidanlar sayesinde damarlardaki hasarı engeller.

Kuşkonmaz
Kuşkonmaz, damarlardaki baskıyı azaltır ve bu sayede kan akışını hızlandırır. Ayrıca damar tıkanıklığı ve enflamasyona da iyi gelir.

Brokoli

K vitamini ve lif açısından zengin olan brokoli, kolesterolü ve tansiyonu düşürür. K vitamini damarlardaki kalsiyum seviyesini dengeler.

Zeytinyağı
Akdeniz ülkelerinde kalp hastalıkları görülme oranının daha az olması zeytinyağı sayesindedir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde kanseri önler ve tansiyonu düşürür.

Tarçın
Antioksidan deposu olan tarçın, kandaki şekeri düşürür ve bu sayede damarlar için çok faydalıdır. Günde 1 çay kaşığı tarçının kandaki yağ oranını %26 oranında azalttığı kaydedilmiştir.

Açai üzümü
Özellikle kolesterolü düşüren bu meyve kan akışını dengeler ve bu sayede kalp için çok faydalıdır.

Tıkalı arterleri açan bitkisel çözüm
Limon suyu, elma sirkesi ve bal kullanarak arterlerin basit ve daha sağlıklı bir biçimde açılmasını sağlayabilirsiniz.

Neden damarlarınız için işe yarıyor?

Sarımsak, arterlerdeki tıkanıklıkları temizler, kan basıncını ve kötü kolesterolü düşürür. Aynı zamanda kilogram vermeye yardımcı olan kan şekeri seviyelerini de düşürebilir, çünkü şeker seviyeleri normal sınırlarda olduğunda iştahınızı kontrol etmeyi kolaylaştırır ve bu da kilogram vermeye yardımcı olur.
Zencefil, kan akışını artırma beceriyi sebebiyle kalp hastalığının önlenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Aynı zamanda fiziksel olarak daha aktif olmanıza yardım edecek ve bu şekilde kilogram vermeye yardım edecek enerji üretme yeteneklerine sahiptir.
Limon vücut daha kolay boyunca akmaya kan yardımcı kalbin düzgün fonksiyonu bir kez daha kalp atışını düzenleyen araştırma çalışmalarında gösterilmiştir.
Elma sirkesi, vücuttan ve kandan toksinlerin atılmasında önemli rol oynayan antioksidanlara sahiptir. Aynı zamanda vücudu daha sağlıklı tutmak için daha sağlıklı vitamin, mineral ve enzimlere sahiptir.
Bal, mikroplarla savaşır ve vücuda enerji verir. Kolesterolü ve kalp hastalığını azalttığı görülmüştür.
Nasıl yapılır?

Malzemeler:

1 bardak zencefil suyu
1 su bardağı sarımsak püresi
1 su bardağı limon suyu
1 su bardağı organik elma sirkesi
2 su bardağı organik bal
Hazırlanışı:

Zencefil, sarımsak, limon suyu ve sirkeyi bir tencereye koyun. Orta ateşte 30 dakika karıştırarak pişirin.
Ocaktan alın ve bütünüyle soğumaya bırakın.
2 bardak bal ekleyin ve iyice karıştırın.
Karışımı temiz bir şişeye dökün ve buzdolabında saklayın.
Atardamarlarınızı temizlemek için nasıl kullanılır?

Karışımdan her sabah, öğleden sonra ve akşam dahil olmak üzere 3 öğün 1 çorba kaşığı aç karnına alın. Karışım buzdolabında 2 aya kadar saklanabilir.

Damarları temizleyen 10 mucizevi besin 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.