Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yumurtalık ( Over ) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

27.07.2021
1.870
Yumurtalık ( Over ) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri diğer adıyla over kanseri özellikle menopoz sonrası bayanlarda daha sık dahil olmak üzere her yaştan bayanlar görülebilen bir kanser türüdür. Tedavisi zor bir kanser türüdür çünkü geç fark edilen bir türdür. Teşhis edildikten sonra uzun süre geçtiği için tedavisi de zor olmaktadır. Bu yüzden erken belirtilerine göz atarak muhtemel durumda erkenden müdahale etmek son derece önemlidir. Şimdi bu belirtilere göz atalım:

 

Yumurtalık ( Over ) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
1: Sindirim Sorunları

Yumurtalık sorunlar ile beraber bazı sindirim problemleri ortaya çıkar. Özellikle kabızlık bu durumda sık meydana gelir. Aynı zamanda geç tuvalete çıkma ihtiyacı da yer almaktadır.

2: İdrar Sorunları

Normalden farklı tipte idrara çıkma durumu da belirtiler içerisinde yer alır. Kanserin başlangıç aşamalarında sık idrar durumu yaşamaktaysanız şüphe edilebilir.

3: Beslenme Sorunları

Kanser başlangıç evresinde iştahsızlık, halsizlik, yemek yerken mide bulanması, yemek kokusundan tiskinme gibi durumlar meydana gelebilir. Aynı zamanda normal zamandan farklı olarak yemek yerken erkenden doyma hissi geliyorsa bu durumda kanser belirtisine örnek olabilir.

4: Karın Bölgesinde Şişkinlik

En bariz ve belirgin özelliği de karın üstünde şişkinliktir. Ani ya da hızlı bir biçimde karın bölgesinde ufak da olsa şişkinlik meydana geldiyse derhal doktora danışmanızı öneriyoruz. Bunun fark edilmesi için nerdeyse hergün vücudunuzu kontrol edin.

5: Karın Bölgesinde Ağrı

Karın bölgesinde anormal şekilde ağrılar hissediyorsanız erken önlem amacı ile derhal doktora danışın.

6: Bağırsak Sorunları

Bağırsak sisteminde gaz problemleri oluşumu kanser belirtisi olarak nitelendirilebilir. Normalden farklı olarak ani gaz problemlerinda doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

7: Kilo Kaybı

Tüm kanser türlerine olduğu gibi yumurtalık kanserinde de kilogram kaybı meydana gelir. Aşırı ve hızlı bir biçimde kilogram kaybı şüphe edilmelidir.

Yumurtalık Kanserinin Sebepleri Nelerdir?
Doğum kontrol haplarının kullanılması
Genetik olarak ailede bu hastalığın olması
GDO lu gıdaların tüketilmesi
Doğum amaçlı bazı ilaçların kullanılması
bu kansere neden olan maddeler olarak sıralanabilir.

Tedavi yöntemi için muhakkak doktora danışılması gerekir. Bu belirtiler olduğu takdirde zaman geçirmeden doktora danışın. Erken teşhis durumunda kolayca yok edilebilen bir kanser çeşididir.

Yumurtalık ( Over ) Kanserinin Belirtileri Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.