Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saraçoğlu Soğan Kürü Faydaları Nelerdir Nasıl Yapılır

27.07.2021
2.008
Saraçoğlu Soğan Kürü Faydaları Nelerdir Nasıl Yapılır

Merhaba sevgili okurlarım. Bugünkü yazımda yine evlerimizde ve yemeklerimizin olmazsa olmazı olan soğanın yararları ve soğan kürünün hazırlanışından bahsedeceğim.

 

 

Hemen hemen her yemeğe koyduğumuz, bazen yemekler yanına meze olarak kullanmış olduğumuz soğanı esasında kuvvetli bir antioksidan olduğunu bilmeden tüketiyoruz. Herkes tarafından ne kadar daha sağlıklı olduğu bilinir ama kokusundan dolayı tüketilmek istenmeyebiliyor. Ancak soğan bünyesinde barındırdığı kükürt, lif, B ve C vitamini açısından bir hayli zengin bir sebzedir. Hastalıklara yakalanmama konusunda ciddi bir katkısı vardır ve hastalık durumunda da sürecinin kısalmasında süreci hızlandırır. Özellikle enfeksiyon hastalıklarına etkilidir. İçerdiği asitler bakımından özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

Soğanın yararları:

1- Rahat nefes almanızı sağlar:

Soğan esasında yalnızca yemeklerimizin vazgeçilmezi olmaktan ziyade günlük yaşamda kullanabileceğimiz bir sebzedir. Eğer nefes almakta güçlük çekiyorsanız akşamları yatarken başucunuza yarım bir soğanı koymanızı öneri ederiz. Böylece daha rahat bir uyku geçirmiş olursunuz.

2-Antioksidandır:

Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara karşı kuvvetli bir antioksidandır. Hastaysanız hastalığı sökmenize yardımcı olur . Hasta olmak üzereyseniz vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

3- Cildiniz için önemlidir:

Cilt sağlığı için önemli bir besindir. Cildinizdeki ölü hücreyi atarak daha canlı ve daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Hastalıklara karşı direncinizi sağlar. Antibiyotik özelliğinden dolayı genel anlamda bünyeyi temizleme özelliği vardır.Serbest radikallere karşı çok etkilidir.

4- Dişler için faydalıdır:

Ağız ve diş sağlığınız için önemlidir. Çiğnenerek yenildiğinde ağız içerisinde bulunan bakterileri öldürür.

5- Sindiriminizi rahatlatır:

Vücudunuzda bulunan toksinleri kolayca sökmenizi sağladığından dolayı mide ve bağırsaklarınızı rahatlatmada önemli bir besindir. Eğer hazımsızlık ve sindirimde sıkıntı yaşamaktaysanız soğan tüketebilirsiniz.

Soğanın daha pek çok faydasının olduğunu yazımızın en başında söylemiştik ve pek çok farklı yerlerde kullanılıyor. Bunlardan biri de kilogram vermek isteyenler için. Hem masrafsız hem de daha sağlıklı bir soğan kürü pek çok kişinin tercihi olmuştur.

Soğan kürünün hazırlanışı:

Malzemeler:

1 adet açık kahverengi kabuklu kuru soğan
2 bardak klorsuz su
Hazırlanışı:

Soğanı kök ve kabuklarıyla beraber kullanacağınız için yıkayıp sirkeli suda bir süre bekletmelisiniz. Bu şekilde daha temizlenmesini sağlarsınız. Daha sonra sonrasında suyu bir tencerenin içine koyarak, ocağın üstünde suyu kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra soğanı dört parça halinde suyun içerisine atın. 5 dk kadar bu biçimde kaynatın. Biraz ılıdıktan sonra kürünüz hazır hale gelmiştir tüketebilirsiniz.

Peki soğan kürünün yararları nelerdir ?

Özellikle kadınlarda görülen kistlerin sökülmesine yardımcı olur.
Adet düzensizliğini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
Kıl dönmelerine yardımcı olur.
Sivilce akne gibi cilt problemlerini gidermeye yardımcı olur.
Bağışıklık sisteminizi rahatlatır. Dolaşım sistemini düzenler.
İltihap azaltıcı özelliklerinden dolayı prostatta oluşan iltihapların giderilmesine yardımcı olur.
Baş ağrısı ve sinüzit gibi rahatsızlıkların ilerlemesini önler.
Sindirimini rahatlattığı için kilogram vermeye yardımcı olur.
Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.. Sağlıklı günler dilerim.

Saraçoğlu Soğan Kürü Faydaları Nelerdir Nasıl Yapılır 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.