Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bağırsak Sağlığı Kontrolü İçin Tükürük Testi

27.07.2021
889
Bağırsak Sağlığı Kontrolü İçin Tükürük Testi

Bağırsak sağlığı genel vücut sağlığımız için en önemli organlardan birisidir. Çünkü sindirim sistemi ne kadar daha sağlıklı ise besinlerin vücuda alınması o kadar doğru olacaktır.

 

Tükürük salgısı sindirim sistemi sayesinde doğrudur ilgilidir. Çünkü genel itibari ile karbonhidratlar ağızdan tükürük salgısı ile sindirim başlar. Bu yüzden bağırsak florası da tükürük ile bire bir ilgilidir. Aynı zamanda ağız sağlığı için de tükürük önemlidir. Bu etkenlere göre tükürük testi yaparak hem ağız sağlığı hem de bağırsak sağlığı hakkında bilgi edinmiş olacaksınız.

Tükürük Testi Nasıl Yapılır?

Bu testte sabah uyandığınızda yemek yemeden, dişinizi fırçalamadan önce bir su bardağına su ekleyip içerisine tükürün. Eğer daha sağlıklı bir floraya sahipseniz tükürük üst kısımda kalacaktır. Ancak bozuk bir bağırsak florası ya da ağız içi sağlığına sahipseniz tükürük dibe çözer, suda karışık ya da saçak gibi bir görüntü meydana gelecektir. Bu durumda dikkat edilmesi gerekiyor.

Genel olarak tükürükte bazı mayalar ve parazitler yaşayabilmektedir. Sindirim bozuklukları, vitamin eksikliği, boşaltım problemleri gibi problemler yaşamaktaysanız bunlar belirtiler olabilir.

Bağırsak florasının daha sağlıklı olması için;

Gereksiz antibiyotik tüketmeyin.
Gereksiz ilaç kullanımından uzak durun.
Kefir, yoğurt gibi fermente ürünleri tüketin. Bu ürünler bağırsaktaki yararlı parazitlerin çoğalmasına yardımcı olur.
Bol su için.
Unlu ve şekerli gıdalardan uzak durun.

Bağırsak Sağlığı Kontrolü İçin Tükürük Testi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.