Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Depresyonu engellemek için beslenme tüyoları

26.07.2021
997
Depresyonu engellemek için beslenme tüyoları

Hepimiz ara sıra farklı sebeplerle depresif bir ruh haline girebiliriz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen antidepresanlara koşmanıza gerek yok. Bilimsel olarak yararı gösterilmiş daha sağlıklı ve dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz uygulamalarının artık depresyon gibi bir çok duygu durum bozukluklarında koruyucu ve hatta tedavi edici beslenme tüyoları…

 

SEROTONİN DÜZEYİNİ YÜKSELTEN KABUKLU YEMİŞLER

Kaju fıstığı, ceviz, fıstık, badem gibi kabuklu yemişler; susam, kabak çekirdeği ve ayçiçeği gibi çekirdekler; soya fasulyesi ve buğday, pirinç ve mısır gibi tahıllar serotoninin ön maddesi triptofandan zengin gıdalardır.

Bu gıdalardan dengeli şekilde tüketmek karaciğer ve kanda triptofanı, dolayısı ile da serotonin düzeyini yükselterek beynimizdeki kötü duygu ve düşünceleri defetmemize yardım edebilir.

ENERJİ YÜKSELTEN, PROTEİN AÇISINDAN ZENGİN BESİNLER

Yağsız et, özellikle de bu mevsimde ülkemizde bolca bulunan balık çok kıymetli bir protein kaynağıdır ve sık sık tüketilmesi hem içerdiği aminoasitler hem de çok kıymetli bir enerji kaynağı olması itibariyle kendinizi iyi ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

ANTİOKSİDAN DEPOSU STRESTEN KORUYAN KIRMIZI MEYVELER

 

Antioksidan deposu kırmızı meyvelerin bizi hem fiziksel hem de psikolojik streslerden koruduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Kırmızı meyveler, vücudumuzda stresle baş etmemize yardım eden kortizon hormonumuzun dengeli bir biçimde salgılanmasına katkıda bulunmaktadır.

GERGİNLİĞE EN İYİ ÇÖZÜM MUZ VE BİTTER ÇİKOLATA

Hani ruh halimiz düşünce tatlı bir şeyler yemek isteriz ya, muz ve bitter çikolata sevenlere müjde. Stres ve depresyondan korunmada önemli rolü olan serotonin hormonunun ön maddesi triptofan ve melatonin açısından muz ve bitter çikolata bir hayli zengin besinlerdir ve canınız tatlı çektiğinde tüketeceğiniz ufak porsiyonlar emin olun çok işinize yarayabilecek. Üstelik muzda bulunan magnezyum, uyku kalitesi bozukluğu ve gerginlik üstünde çok olumlu etkilere sahiptir.

SEROTONİN DÜZEYİNİ ARTIRAN B12 VİTAMİNİ

Vücudumuzda folik asit ve B12 vitamini düzeyleri düştüğünde, serotonin seviyelerinin de azaldığı yönünde çalışmalar var. Depresyon dönemi Folik asit ve B12 vitamininden zengin yeşil yapraklı sebzeler, işlenmemiş yulaf ve tam tahıl ürünleri, ayçiçeği, portakal, baklagiller, yağsız kırmızı et ve deniz ürünlerinin tüketilmesi akılcı bir yaklaşım olur.Depresyonu engellemek için beslenme tüyoları 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.