Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu 8 Belirti Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına İşaret Olabilir!

26.07.2021
2.655
Bu 8 Belirti Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına İşaret Olabilir!

Kalbin Düzgün Çalışmadığını İşaret Eden 8 Belirti
Vücudumuz kalp rahatsızlıklarının olduğunun sinyalini bizlere daha önce verir. Eğer siz de bu belirtilere sahipseniz bir doktor kontrolünden geçmenizi öneri ederiz.

 

Kollara yayılan ağrı
Çoğunlukla erkeklerde sol kolda ağrı hissedilirken kadınlarda her iki kolda ağrı hissedilmektedir. Kalp hastalıklarının en yaygın belirtilerinden bir tanesidir. Kalpten gelen ağrı sinirler ile kollara geçer.

Şiddetli öksürük
Öksürük pek çok nedene bağlı şekilde oluşabilir. Fakat bir sebebi de kalp rahatsızlıklarıdır. Kalp yetmezliği sebebiyle kanda pembemsi bir sıvı üretilir ve bu da öksürüğe neden olur.

Ayaklarda, bacaklarda ve ayak bileklerinde oluşan şişme
Kalp pompalama görevini iyi bir biçimde yerine getirmediğinde kan damarlarında ki sıvı çevre dokulara sızarak ayaklarda ve bacaklarda şişme yapar.

Mide bulantısı ve iştahsızlık
İştahsızlık ve mide bulantısı pek çok hastalığın belirtisi olabilir. Fakat kalp hastalığının da önemli belirtilerindendir. Kalp hastalığına bağlı iştahsızlık ve mide bulantısını kusma ve karın ağrısı takip eder. Bu rahatsızlıkların hepsini yaşamaktaysanız bir doktora görünmelisiniz.

 

Aşırı kaygılanma hali
Yaşamlarının belirli zamanlarında aşırı derecede kaygı ve endişeye sahip insanların kalp hastalıklarına daha çok yakalandığı görülmüştür. Stresli bir hayat tarzı, çok panik olma hali ve anksiyete gibi rahatsızlıklar kalp hastalıklarına neden olabilmektedir.

Ciltte görülen renk değişikliği
Ciltte ki renk değişikliği çok sık rastlanılan bir belirti olmasa da bu durumla karşılaşıldığında muhakkak doktora gidilmelidir. Kan akışının azalması sebebiyle ciltte renk değişikliği oluşur bu da kalbin doğru bir biçimde kanı pompalamadığını işaretidir. Renk değişikliği tüm vücutta görülebileceği gibi yalnızca belirli uzuvlarda da görülebilmektedir.

Baş dönmesi, bayılma ve nefes darlığı
Kalbin kanı iyi pompalayamaması sonucu nefes darlığı ya da kısa süreli bilinç kaybı yaşayabilirsiniz. Bu gibi bir durumda hemen bir doktora görünmelisiniz.

Deride döküntü oluşması
Yapılan incelemelerde egzama, zona gibi deri hastalıklarının kalp hastalığı riskini de artırdığı görülmüştür. Bu gibi bir rahatsızlığını var ise kalp sağlığınızı kontrol altına almanızı öneri ederiz.

Unutmayın kalp rahatsızlıklarında egzersizin ve sigara tüketmemenin önemi büyüktür. Ayrıca erkenden fark edilen bu belirtiler sayesinde muhtemel bir kalp krizi riskini en aza indirebilirsiniz.Bu 8 Belirti Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına İşaret Olabilir! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.