Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Duş Bile Alınmaz’ Denilen İçme Suyu Markaları Açıklandı

Duş Bile Alınmaz’ Denilen İçme Suyu Markaları Açıklandı

Geçtiğimiz hafta akademisyenler tarafından yapılan ağır metal analizi sonrasında, bir hayli sağlıksız olduğu belirlenen içme sularına dair yeni bilgiler geldi.
Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü bünyesinde çalışmalar yapan 4 akademisyen, geride bıraktığımız hafta Türkiye’yi şoka sokan bir çalışma yayınlamıştı.

 

İçme sularındaki ağır metalleri analiz eden akademisyenler, 43 farklı içme suyu markası üstündeki testler neticesinde bu suların bırakın içmeyi, duş dahi alınmayacak durumda olduklarını belirtmişti.

Sözcü gazetesi yazarı Ümit Zileli, bugün kaleme aldığı ‘Uyan Ey Ahali! ‘Doğal’ Suyla Zeihrleniyorsun” başlıklı yazısında, plastik ve damacanada satılan sağlıksız suların hangisi olduğuna yönelik önemli veriler paylaştı.

İşte Zileli’nin Yazısından Önemli Satır Başları

Bir su markasının 100 tam puan alabilmesi için PH düzeyinin 7-8.5 aralığında olması, suda biyolojik, kimyasal, radyolojik hiçbir kirleticinin olmaması ve belirlenen aralık değerlerinde olması gerekmektedir.
Gıda Hareketi tarafından oluşturulan rapora göre, Türkiye’de 100 tam puan alabilen tek bir şirket dahi yok.
Rapor incelendiğinde, yüksek puan alan firmaların nerdeyse hiçbirinin bilindik firmalar olmadığı göze çarpıyor. Buna karşın en içilemez ve kötü durumdaki içme suları bilindik şirketlere ait.
Türkiye’deki doğal kaynaklar, hacim olarak talebi karşılayacak durumda değil. Birçok su firması, gayrı fotoğrafı sondajlarla yeraltı sularını doğal sulara karıştırarak piyasaya sürüyor.
100 Puan Barajına Üç Kategoide En Çok Yaklaşan 3 Firma
Doğal mineral kaynak suyu: 82.73 puanla Buzdağı su
Doğal kaynak suyu: 62.80 puanla Fuska su
İçme suyu: 4.22 puanla Erpınar su.
Gördüğünüz üzere üç farklı kategoride, Türkiye’nin ‘en daha sağlıklı sularını’ sunan firmaların pek de bir bilinirliği yok. Bununla beraber puanlamada eksi binlere ulaşan su firmalarının birçoğu tanıdık isimlerden oluşuyor.

İçmenin tehlikeli olduğu sular kategorisi ise -1.68 puandan başlayarak 150. Sırada yer alan Alıntpınar işletmesinin -2 000 253 puanlık değerine kadar devam ediyor.

Son olarak yapılan puanlamaya göre Türkiye’nin en sağlıksız sularına göz atalım.

Listenin En Sağlıksız İçme Suyu Üreten Firmaları
Damla Su: -2 000 267.34
Nestle Pure Life: -2 000 423.14
Erikli: -2 000 501.62
Sırmakeş: -2 000 597.49
Bu firmalar dışında, verilerini saklayarak Gıda Hareketi ya da benzeri kuruluşlarla paylaşmayan ünlü firmalar mevcut.

Bu firmaların bir bölümü; Danone Hayat, Hamidiye Şifa, Hayat, Pınar Yaşam Pınarım, Aqualife, Turkuaz biçiminde sıralanıyor.

Kaynak: www.Webtekno.Com

Duş Bile Alınmaz’ Denilen İçme Suyu Markaları Açıklandı 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.