Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ayak mantarı neden olur, bulaşıcı mıdır? Evde bitkisel tedavisi

Ayak mantarı neden olur, bulaşıcı mıdır? Evde bitkisel tedavisi

Hayatı zora sokan ayak mantarı neden olur, bulaşıcı mıdır? Ayak mantarı evde nasıl tedavi edilir? Haberimizin detayında.

 

Neler Okuyacaksınız? →

Ayak mantarı genelde ayakların alt kısmında zaman zaman da parmak aralarında görülen genelde kendini kötü koku ve kaşıntı ile gösteren karakteristik bir deri problemidir. Ayak mantarı nadiren sızı biçiminde acı verir ama çok sık görülmez. Erkek vücut ısının daha yüksek olması ve daha fazla kapalı ayakkabı kullanımı nedeni ile kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. İlaçla ya da doğal yollardan kolay şekilde tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Ayak Mantarı Neden Olur? Belirtileri Neler?

Ayak mantarı kimi zaman dolaşım bozukluklarının zararlı etkisi olarak kendini gösterse de genelde hijyen kurallarına dikkat etmemek ve ayakların terli bırakılması nedeni ile oluşur. Genellikle ayak tırnaklarında parçalanma görüntüsü ile kendini belli eder. Devamında kabuk oluşumuna sebep olabilir. En belirgin fonksiyonları ise kızarıklık oluşumu ve şiddetli kaşıntıdır. Kaşıntı ile birlikte gelen yoğun koku oluşumu da belirgin özellikler arasında yerini alır. Eğer mantar meydana gelmiş ayak ayakkabı içerisinde uzun süre bırakılırsa iltihaba ve su toplanmasına sebep olabilir.

Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Ayak mantarı ayaktan ayağa veya diğer bir kişiye hızlı bir biçimde yayılır. Bu hızlı yayılma özelliği nedeni ile camiler, spor salonları gibi ortak kullanım alanlarında muhakkak önlem alınmalıdır. Buna ilave olarak ayakkabı şahsi araç olarak tutulmalı başkasına ait olan bir ayakkabı giyilmemelidir. Ayak mantarı yurt gibi ortamlarda bir bireyde görüldüğü zaman hızla yayılış gösterir.

Ayak Mantarına Bitkisel Tedavi
Ayak mantarı tedavilerini uygulamadan önce muhakkak surette ayaklar ılık suyla yıkanmalı ve ölü deri temizlenecek şekilde kurulanmalıdır. Bundan sonra tedaviler uygulanabilir.

Sarımsak tedavisi: Sarımsak doğal antibiyotik yapısı ile tedavi edici olacaktır. Fakat sarımsak kendi başına bir koku nedeni olduğu için rahatsızlık verici olduğu bulunabilir. Tedavi de 6 – 7 diş sarımsak tuzla havanda dövülür. İçerisine bir miktar saf alkol eklenir ve cam bir kavanoza alınır. Kavanoz ara ara sallanarak karışması sağlanır ve 4 saat beklenir. Bu süre sonunda oluşan sarımsak kürü bir kaba alınır ve ayaklar bu kür ile tedavi edilir. Hazırlanan kür bir pamuğa emdirilir ve mantarlı bölgelere yerleştirilir. Kür ile bulanmış olan pamuk en fazla 4 saat bekletilecek şekilde tedavi uygulanır. Sonrasında ise ayaklar ılık suyla yıkanır. Tedaviye 3-4 gün arayla, 1 ay devam edilir.

Sirke tedavisi: Sirke asidik özellikli bir sıvıdır ve yoğun asidik özelliği sayesinde içerisinde herhangi bir mantar, küf veya bakteri oluşmaz. Yoğun miktarda sirkeye maruz bırakılan ayaklarda mantar oluşumu önlenir. Hassas ciltler için iki miktar suyla bir miktar sirke karıştırılarak uygulanabilirken cildi daha dayanıklı olanlarda doğrudan sirke de kullanmak mümkündür.

Nişasta tedavisi: Ayakta oluşan yüksek nem miktarını engellemek için pirinç nişastası kullanmak mümkündür. Nişasta oluşan nemi emecek ve nem oluşumunu engelleyecektir. Fakat kaşıntı problemi varsa nişasta çözüm getirmeyebilir.

Ayak Mantarına İlaç Tedavisi
Ayak mantarı tedavilerinde eczanelerden kolaylıkla bulunan reçetesiz ilaçlar kullanmak mümkündür. Fakat burda önemli olan hastalığın doğru teşhis edildiğinden emin olmak gerekir. Bundan dolayı muhakkak surette bir doktora danışılmalıdır.

Ayak Mantarı Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ayak mantarı tedavisi sırasında ayak muhakkak temiz ve kuru tutulmalıdır. Özellikle parmak aralarının nemli kalmamasına özen gösterilmelidir.. Mantar oluşumuna sebep olacak durumlardan kaçınmalı, ayak mantarlı iken kullanılmış olan ayakkabı, çorap ve benzeri şeyler kesinlikle yıkanıp temizlenmeden kullanılmamalıdır.
Dolaşım sistemi zayıflığı ayak mantarına sebep olabilir. Bundan dolayı ayaklardaki dolaşım sistemini hızlandırmak tedavi sürecine katkı sağlayacaktır. Aynı şekilde bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalar tüketmek, uyku niteliğini arttırmakta tedavide pozitif etki yapar.
Oje ve tırnak parlatıcı gibi tırnağın hava almasını önleyecek ürünlerden tedavi süresince uzak durulmalıdır.

Ayak mantarı neden olur, bulaşıcı mıdır? Evde bitkisel tedavisi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.