Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Virüsleri öldürerek gribi yok eden mucize besin…

Virüsleri öldürerek gribi yok eden mucize besin…

Soğuyan havalarla artan gribal enfeksiyonlar ilaçlarla geçse de doğanın sunmuş olduğu mucizevi besinlerden de yararlanmak pek çok rahatsızlığın daha kısa bir süre içinde geçmesini sağlıyor. Gripten hem korunmak hem var olan rahatsızlıkları hafif bir biçimde atlatmak için bitki çaylarıyla beslenmemize takviye yerine getirmemiz gerekmektedir. İşte bakterileri ve virüsleri öldüren harika besinler…

 

Enerji gereksiniminin karşılanması için; protein, posa, vitamin ve minerallerden zengin bir beslenme programı uygulanmalıdır. Su tüketimi, muhtemel sıvı kaybı sebebiyle 2,5-3 lt. dolayında olmalıdır. Özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarında bağışıklık sistemine destek sağlayacak vitamin, mineral ve besinler şunlardır:

Çinko ve selenyum: Bağışıklık sistemi için önemli minerallerdir. Selenyum; deniz ürünleri, et, soğan ve sarımsakta bulunmaktadır. Çinko ise kabak çekirdeği ilk sırada olmak üzere; çiğ fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, hindi eti, kuzu eti, kuşkonmaz ve mantarda bulunmaktadır. Bu minerallerin antioksidan etkisi yüksektir ve vücudun toksinlere karşı savaşan hücrelerini güçlendirirler.

Omega 3 yağ asitleri: Bunlar en kıymetli yağlardır. Bağışıklık, beyin ve sinir sistemi, psikoloji, kalp-damar sağlığı için olmazsa olmaz bir besin ögesidir. Balık mevsiminin başlaması ile haftada muhakkak iki gün balık yenmelidir. Balık omega-3 dışında vücudun üretemediği elzem aminoasitleri de içerir ki bunlar hücrelerin yenilenmesi ve yaşlanmaya karşın gereklidir. Çiğ fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar da Omega 3 içermektedir.

Beta-karoten: Sarı-turuncu bitkilerde bulunmakta ve en güçlü antioksidanlar arasında bulunmaktadır. Balkabağı, havuç, ananas, hurma ve kayısı en fazla beta-karoten içeren sebze ve meyvelerdir.

 

Kuersetin; Turunçgiller, elma, kırmızı üzüm, soğan, çilek, dut, böğürtlen gibi meyveler ve kırmızı soğan gibi besinlerin kabuklarında bulunan bir pigmenttir. Kansere, kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Bağışıklık sistemi ve cilt sağlığı için önemlidir ve kuvvetli bir antioksidandır.

Zencefil: Keskin tadı ve aroması ile solunum yollarını açıcı, sindirimi düzenleyici, toksin atıcı, gaz söktürücü ve antiseptik fonksiyonları vardır. Çorbalarda, taze olarak sebze yemeklerinde ve salatalarda kullanmak mümkündür.

Zerdaçal (Kurkumin): Zerdeçalın antiinflamatuar etkisinin yapılan geniş araştırmalar sonucunda kurkuminden kaynaklandığı belirtilmektedir. İnflamasyon ile ilişkili olan enzimleri düzenlemektedir. İnflamasyon işleyişinin; beyin, kalp – damar, akciğer, metabolik ve otoimmün hastalıklar gibi pek çok kronik hastalıkta rolü olduğu bilinmektedir.

Ekinezya: Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu ve tedavi edici etkisi bulunur. Bağışıklık sisteminin etkinliğini destekler. Son yayımlanan çalışmalara göre ekinezya ürünleri, hem soğuk algınlığına yol açan hem de uçuk virüs gibi virüsleri öldürüp, hem de virüslerin yol açtığı iltihap etkenlerinin miktarını kontrol ederek boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açtığı hasarı engellemektedir.

Beyaz çay: Beyaz çay için toplanan çay yaprakları işlenirken çok az okside olduğu için, yeşil çaya oranla daha fazla antioksidan içerir. Yeşil çay ile beyaz çayın yararları aşağı yukarı aynıdır, fakat beyaz çayın antioksidan kapasitesi daha fazladır. Beyaz çayda bulunan kateşin vücutta oluşan serbest radikalleri engelleyerek kardiyovasküler hastalıklara, diyabete, kronik inflamasyonlara ve kansere karşı koruyuculuk gösterir. Bu yüzden; günde 1-2 fincan beyaz çay tüketerek bağışıklık sisteminize katkı sağlayabilirsiniz.Virüsleri öldürerek gribi yok eden mucize besin… 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.