Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Mideyi, Ameliyat Olmadan Küçülterek Nasıl Kilo Verilir?

23.07.2021
2.608
Mideyi, Ameliyat Olmadan Küçülterek Nasıl Kilo Verilir?

Ameliyatla mideyi küçültme, çağımızda bir hayli yaygınlaşmıştır. Ameliyata gerek görmeden doğal yöntemler ile mide küçültülebilir mi ? Uzmanlar 4 hafta da midenin küçülebileceğini söylemektedirler. Midenin besinleri saklama kapasitesi yemek yeme alışkanlığımızla orantılıdır. Mideniz ne kadar genişlemişse yemek yeme alışkanlığınıza göre daha fazla yiyecek ister.

 

 

Mide küçültme ameliyatına göre mideyi doğal yollarla küçültmek belli bir zamanda gerçekleşmektedir. Ilk hafta porsiyonlarınızı %15 oranında azaltmanız gerekiyor.

Doğal Yollarla Midenizi Küçülterek, Kilo Vermenizi Sağlayacak Öneriler:

Kalori hesabı yapmayın: Öncelikle kalori hesabı yapmayı bırakmanız gerekir. Porsiyonlarınıza bakarak azaltmaya başlayın, gözlerinizle tartın. Porsiyonların fazla görünmesi için küçük tabaklar tercih edebilirsiniz.

Açlık hissini susuzluk hissiyle karıştırmayın: Yemeklerden önce muhakkak su içmeye özen gösterin. Bu tok hissetmenizi sağlayacaktır ve daha az yeme ihtiyacı hissedeceksiniz.

Açlığınızı tatlı yeme düşüncesi ile karıştırmayın: Pek çoğumuz tatlıyı çok severiz ve yemek yemek yerine çikolata yemeyi seçebiliriz. Gazlı içecekler ya da maden suyu tüketmek yerine su tüketmeye özen gösterin. Asitli ürünler mide mukozasının tahrişine neden olur ve daha çok açlık hissetmenize neden olur.

 

İlk hafta geçtikten sonra porsiyonları %25 oranında azaltın: Porsiyonları %25 azaltıp, gazlı içeceklerin tüketimini hayatınızdan çıkardıktan sonra vücudunuzun eskiye oranla daha sık yeme ihtiyacı hissetmediğini göreceksiniz.

Yemekleri yavaş ve çok çiğneyerek tüketin: Bir şeyler tükettiğinizde mide gerektiği kadar yiyeceği aldığında beyne sinyaller gönderir. Mide kapasiteniz ne kadar büyükse tokluk sinyali beyne o kadar geç olacaktır. Tükettiğimiz besinler sindirildiğinde mide normal olan boyutuna geri döner ve ghrelin hormonu üretir. Ghrelin hormonu tekrar açlık hissinin oluşmasını sağlar.

Besin yoğunluğu fazla olan ve tok tutan yiyecekler tüketmeye çalışın: Normal zamanlardan faklı olarak stresli bir gün geçiriyorsanız vücut daha çok enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle birkaç saat size açlık hissettirmeyecek yiyecekleri tüketmeye çalışın.

İlgilini çekebilir Diz ve Eklem Ağrılarına 1 Haftada Son Veren Doğal Kür
Bir diğer önereceğimiz şey ise meyve, sebze, tam tahıllar ve yağsız protein gibi ürünler tüketmeniz de yarar sağlayacaktır. Sebzeler hep posa içermekte hem de içerisinde kalori bulundurmamaktadır. Bu sayede daha az kaloriyle doymuş olacaksınız.

Porsiyon kontrolün anahtardır desek doğru bir noktaya değinmiş oluruz: Sağlık açısından önemli besinleri tüketmek ve normalden daha az porsiyonları tüketmek midenin küçülmesine yardım edecek ve hem de daha sağlıklı beslenmiş ve kilogram vermiş olacaksınız. Dirayetli olmak ve diyet planına uymak bir hayli önemlidir. Önceki sağlıksız beslenme alışkanlığına dönmemeli, beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Mideyi, Ameliyat Olmadan Küçülterek Nasıl Kilo Verilir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.