Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Mide Şişkinliği Ve Hazımsızlığın Asıl Sebebi

Mide Şişkinliği Ve Hazımsızlığın Asıl Sebebi

Eğer yemeklerden sonra mideniz ağrıyor ve karnınız şişiyorsa okumaya devam edin. Sebeplerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz. Yemek yedikten yaklaşık olarak 30 dakika sonra karın bölgenizde hissettiğiniz ağrı ve şişkinliğin asıl sebebi mide probleminiz değil. Asıl sorun kabızlık olabilir.

Mide yanmasi2

 

Midenin çıkış kısmında bir hastalığınız yok ise bu gerginlik ve şişkinlik hissinin sebebi; sindirim sisteminizin salgılarının az salgılanması ve dolaylı olarak dolaşım sisteminizde baş gösteren yetmezlik durumu.

Karın ağrısı çoğu zaman kalp krizi, safra kesesi ya da apandis ile karıştırılabilir.

Mide şişkinliğinin sebepleri ve tedavisi
Mide şişkinliğinin nedenleri reflü, kabızlık veya düzensiz beslenme olabilir. Bağırsaklarda sindirilemeyen maddeler kalmış olabilir. Yeterli miktarda su tüketmemeniz de bir nedendir. Gıda alerjisi, obezite veya laktoz toleransınız da etkili olabilir.

Midesiskinligi2

Gazlı gıdalar, sağlıksız sindirim sistemi, bağırsak parazitleri, hava yutma, hassas bağırsak sendromu, düşük protein içeren gıdalar, kabızlık, bağırsak tıkanıklığı, yüksek miktarda tuzlu besin tüketmek mide şişkinliğinin nedenlerinden sayılır.

Tümör, mide kanseri veya şişen organlar da mide şişkinliğine neden olabilir.

Midede hissedilen şiddetli kramp, karın ağrısı, ishal, hazımsızlık, gaz, bel ve göğüs ağrısı, sırt ağrısı ve nefes almada zorlanma mide şişkinliğinin belirtileridir.

Kanlı dışkı, ani kilogram kaybı, kusma, ishal ve mide ekşimesi gibi durumlarla karşılaştıysanız vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Mide şişkinliğinin tedavisi ve öneriler
mide siskinligi3

Lif içeriği yüksek gıdalar tercih edilmeli
Günde en az 8 bardak su içilmeli
Bitki çayları tüketilmeli
Taze besinler tüketilmeli
Egzersiz yapılmalı
Laktozsuz süt tüketilmeli
Magnezyum, kalsiyum içeren besinler tüketilmeli
Yemeklerin çok sıcak veya soğuk tüketilmemesi gerekir
Karnabahar, baklagiller, kavun gibi şişkinliğe sebep olan gıdalardan uzak durulmalı
Zencefil, dereotu, tarçın, rezene ve dulavrat otu mide şişkinliğine iyi gelir.
Şişkinliğe ilave olarak kusma, bulantı gibi durumlarda farklı etkenlerin sebebiyeti unutulmamalı. Örneğin; alkol, stres, bağırsak mantarı, mide tahribatı, pankreas zaafiyeti, kimyasal ilaçlarMide Şişkinliği Ve Hazımsızlığın Asıl Sebebi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.